5 viga, mis lühendavad teie nutiseadmete eluiga

#kasulikud nipid #laadimine #puhastamine
3 min lugemine

Inimesed armastavad oma nutiseadmeid. Olgu siis tegu rüperaali, tahvelarvuti või nutitelefoniga. Hinnast sõltumata. Vähemalt senikaua, kui mõni uuem ja parem seade silmapiirile ei ilmu.

 

Mõistagi soovime me, et meie elektroonilised sõbrad püsiksid hea tervise juures võimalikult kaua. Tegelikult polegi see eriti keeruline, kui oma seadmete eest piisavalt hoolitseda. Allpool annamegi paar näpunäidet, kuidas oma nutiseadmeid kauem täie elujõu juures hoida.

 

Hoidu koonerdamisest

 

Osta oma nutiseadmele võimalikult odav laadija tundub ülimalt ahvatlev. Eriti veel iSeadmete omanikele, kelle rahakotile Apple armu ei anna. Paraku just Apple’i toodete omanikud peaksid olema eriti ettevaatlikud odavate alternatiivlaadijate ja -kaablitega. Üliodavate ja litsentseerimata nn ilma kaubamärgita laadijatega kaasneb mitu ohtu. Esiteks ei pruugi need tegelikult üldse konkreetse seadmega sobida ja seega mõjuda halvasti aku elueale. Teiseks pole need läbinud erinevaid turvastandardeid ning võivad kokkuvõttes kasutamisel põlema minna. Viimasel juhul on tagajärjed ettearvamatud.

 

Ärge laadige üle

 

Uusimate elektroonikavidinate akud on märgatavalt nutikamad kui nende eelkäijad. Samas on need ka tundlikud ning ülelaadimine võib nendele halvasti mõjuda. Rusikareegel on hoida aku laetustase kuskil 40-80% vahel, rohkem laetud akud on suurema pinge all.

Süleri akudel on oma kindel arv laadimistsükleid. Kui te pidevalt kasutate akut kuni selle täieliku tühjenemiseni, siis lühendab see aku eluiga. Seepärast on soovitav, et aku oleks pidevalt laetud vähemalt 40%.

 

Pidev laadimine

 

Kas te panete oma seadme laadima ja unustate selle? Õnneks on uue põlvkonna telefonide, tahvel- ja sülearvutite akud piisavalt nutikad, et ülelaadimist vältida. Kuigi iseenesest pole telefoni või tahvelarvuti öö läbi laadimine neile otseselt kahjulik, siis omalt poolt soovitame neile puhkust anda ja ööseks hoopis välja lülitada. See mõjub hästi ka seadmete jõudlusele, kui neid regulaarselt sisse-välja lülitada. Samuti ei maksa oma sülerit pidevalt laadida, sest akud võivad üle kuumeneda ja isegi põlema minna.

 

Unustamine

 

Kuigi tippklassi nutitelefonid on tänapäeval üpris vastupidavad, vee- ja tolmukindlad, siis võivad ebameeldivaid üllatusi kaasa tuua täiesti ootamatud olukorrad. Piisab kui unustate oma telefoni näiteks auto armatuurlauale kuuma päikese kätte. Ülekuumenemine võib telefoni põhjalikult kahjustada. Eriti kui telefoni juures on kasutatud odavaid asendusakusid. Selline aku võib ülekuumenemise tagajärjel isegi plahvatada ja tulekahju tekitada. Samuti mõjub telefonile ja selle akule kahjulikult kõva külm, mille juures võivad liitium-ioon akud laadimise täielikult lõpetada. Samuti mõjub see kahjulikult ka telefoni ekraanile.

 

Määrdumine

 

Elektroonika armastab puhtust. Seepärast tasub seda kindlasti regulaarselt puhastada. Selleks on müügil mitmeid häid vahendeid. Suruõhk tuleb appi erinevate süleriklaviatuuride ja telefonide laadimisavade ning kõrvaklapiaukude puhastamisel. Ekraanide puhastamiseks kasuta spetsiaalset isopropüülalkoholi või destilleeritud vett. Kindlasti ei tasu kasutada samu vahendeid, mida kasutad köögis nõude ja pindade puhastamiseks, kuna see võib olla liialt tugevatoimeline. Kraanivesi aga võib sõltuvalt oma koostisest jätta telefoni pinnale vees sisalduvate mineraalide jälgi. Ekraani puhastamiseks sobib kõige paremini mikrokiust lapp. Puhastusainet tuleb lasta lapile, mitte ekraanile. Klaviatuuri jms puhastamiseks on väga hea pehme kiuga hambahari.

Hea lugeja, anna all kommentaarides teada, milliseid vahendeid kasutad sina oma elektroonika eluea pikendamiseks.

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.