Nutitelefon on aktiivses kasutuses töö- ja suhtlusvahend. Tasub järgida lihtsaid nõuandeid, et seade püsiks heas töökorras ja piisavalt kiire. Foto: Scanpix

Paljudele nutitelefoni kasutajatele on kahjuks tuttav selline olukord, kus kunagi hea ja kiire nutitelefon igapäevases kasutuses nii aeglaseks ning mõtlikuks on jäänud, et isegi lihtsamad toimingud hakkavad tavapärasest rohkem aega võtma. Halvemal juhul võib telefoni tarkvara „sõlme“ minna ning telefon hakkab hanguma või aeg-ajalt taaskäivitusi tegema. Sel hetkel tundub hea mõte uus nutitelefon osta ja arvatavasti lahendaks see enamikul juhtudel ka probleemi. Miks nutitelefonid aeglaseks jäävad? Mida saaks ette võtta, et juba aeglast nutitelefoni uuesti kiiremaks teha?

Nutitelefonid on oma olemuselt ikkagi sarnased tavaarvutile. Lihtsalt seadmed ise on väikesed ning oma suuruse kohta väga funktsionaalsed ja võimekad. Ometigi on ka nutiseadme võimetel piirid. Selle, kui kiiresti ja ladusalt üks nutiseade toimib, määrab ära see, kui kiire ja nüüdisaegne on seadme ehitamisel kasutatud riistvara ning kui hästi seadme mälusse paigaldatud äpid ning vidinad omavahel ja koos seadmes oleva operatsioonisüsteemiga koostööd teevad.

1. Eemalda telefonist mittevajalikud rakendused

Nii saad juurde hinnalist telefoni sisemälu. Erinevad näited argipäevast on tõestanud, et kui kogu telefoni sisemälu on kasutuses, siis avaldab see telefoni jõudlusele negatiivset mõju. Hea oleks, kui sisemist mälu oleks nutitelefonis vaba vähemalt veerandi jagu.

Eemaldamiseks:

 • 

 ANDROIDSeaded (Seade) > Rakendused > Vali rakendus, mida soovid eemaldada > vajuta nupul „Desinstalli“.
Android: ebavajalike rakenduste eemaldamine nutitelefonist. Allikas: ekraanipildid Andorid tarkvarast
Android: ebavajalike rakenduste eemaldamine nutitelefonist. Allikas: ekraanipildid Androidi tarkvarast
 •  iOS: Hoia näppu mõni sekund telefoni menüüs rakenduse ikoonil, mida soovid eemaldada. Ikoonid hakkavad liikuma ning üles vasakusse nurka tekib „x“ märk. Vajuta seda ning avanevas valikus vali „Delete“. Kustutades rakenduse, kustutatakse ka rakenduse mälus olevad andmed.
  Soovi korral saad iOS-seadmetes rakendusi isegi mugavamini kustutada, minnes menüüs:
  Settings > General > Usage > Manage Storage … (avaneb programmide nimekiri koos infoga, kui palju mingi äpp mälu seadmes kasutab).
iOS: ebavajalike rakenduste eemaldamine nutitelefonist. Allikas: ekraanipildid iOS tarkvarast
iOS: ebavajalike rakenduste eemaldamine nutitelefonist. Allikas: ekraanipildid iOS-i tarkvarast
 •  WINDOWS PHONE: Äppide eemaldamiseks lohista näpuga avaekraanil paremalt vasakule. Avanenud rakenduste nimekirjas otsi üles see äpp, mille soovid eemaldada. Hoia rakenduse ikoonil mõni sekund näppu, kuni ilmub valik „desinstalli“. Kinnitamiseks vali „Jah“.
Windows Phone: ebavajalike rakenduste eemaldamine nutitelefonist. Allikas: ekraanipildid Windows Phone tarkvarast
Windows Phone: ebavajalike rakenduste eemaldamine nutitelefonist. Allikas: ekraanipildid Windows Phone’i tarkvarast

2. Korrasta oma telefoni avakuva(d)

Telefoni ekraanil infot kuvavad vidinad kasutavad enamasti andmesidet ja nende töös hoidmiseks kulub osa telefoni protsessori vabast ressursist. Jäta alles vaid need vidinad, mida tõesti kasutad ja igapäevaselt vajad.

Vidinate seadistuse alt saad üle vaadata, millise ajaperioodi tagant vidinad end uuendavad.

 • ANDROID: Erinevatelt avakuvadelt saad rakendusi eemaldada, hoides näppu vidinal, kuni ilmub eemaldamise nupp (võib olla ka prügikasti ikooniga tähistatud). Näppu all hoides lohista vidina või rakenduse ikoon „Eemalda“ nupule.
Android: nutitelefoni avakuva puhastamine. Allikas: ekraanipilt Android tarkvarast
Android: nutitelefoni avakuva puhastamine. Allikas: ekraanipilt Androidi tarkvarast
 • iOS: Apple’i seadmetes Androidiga ning Windowsiga sarnaseid avakuval infot kuvavaid vidinaid lisada ei saa. Saad lihtsalt organiseerida telefonis olevaid äppe nende ikoone ringi tõstes just sinule sobival viisil. Telefoni ega tahvelarvutit see otseselt kiiremaks ei tee.
 • WINDOWS PHONE: Avakuva koosneb kastikestest ehk paanidest, millel kuvatakse paaniga seotud rakenduse infot. Kui nutiseadmes on palju rakendusi ja avakuval palju paane, mis pidevalt uuenevad, siis aeglustab see mõnevõrra seadet. Jäta avakuvale alles need paanid, mida päriselt kasutad. Ülejäänud paanid saad eemaldada. Eemaldamiseks hoia näppu paanil ja kliki üles paremasse nurka ilmuvale nupule.
Windows Phone: nutitelefoni avakuva puhastamine. Allikas: ekraanipilt Windows Phone tarkvarast
Windows Phone: nutitelefoni avakuva puhastamine. Allikas: ekraanipilt Windows Phone’i tarkvarast

3. Väldi animeeritud taustpilte, neist loobudes on telefoni jõudlus parem

Näiteks Androidi telefoni puhul saad taustpildi seadistust muuta: Menüü > Seaded > Ekraan ja taustpilt > Taustpilt.

Animeeritud taustapilte kuvavaid rakendusi on mõistlik vältida. Need muudavad seadme aeglasemaks. Allikas: näidispilt Andorid tarkvarast
Animeeritud taustpilte kuvavaid rakendusi on mõistlik vältida. Need muudavad seadme aeglasemaks. Allikas: näidispilt Andoridi tarkvarast

4. Varunda regulaarselt pilte ja dokumente arvutisse või pilveteenusesse

Nii on sinu jaoks olulised failid ootamatuste vastu kaitstud. Kui vähegi võmalik, siis need pildid ja videod, mis on juba varundatud, saad nutiseadme mälust kustutada. Nii saad juurde nutitelefoni vaba sisemälu. Piisavalt vaba sisemälu tagab seadme ladusama toimimise.

5. Uuenda oma telefoni tarkvara regulaarselt

Uuendused tagavad selle, et kõik äpid ja telefoni enda tarkvara toimib just nii, nagu selle tegijad on vajalikuks pidanud. Pärast mahukamate uuenduste edukat paigaldamist on soovitatav telefon korraks lihtsalt välja lülitada ning siis jälle uuesti käivitada. Nii esineb nutiseadme kasutamisel erinevaid ootamatuid tõrkeid vähem.

 • ANDROID: Menüü > Seaded (Süsteem) > Telefoni kohta > Tarkvaravärskendused > Värskenda kohe
Menüü > Play pood > Play poe menüüst „Minu rakendused“ > … (saad uuendada ühe kaupa või kõik äpid korraga).
Android: nutitelefoni tarkvara regulaarne uuendamine. Allikas: ekraanipilt Android tarkvarast
Android: nutitelefoni tarkvara regulaarne uuendamine. Allikas: ekraanipilt Androidi tarkvarast
 • iOS: Menüü > Settings > General > Software Update > …. (kui pakutakse välja uuendus, saad uuendada).
  Menüü > App Store > Updates > … (saad uuendada ühe kaupa või kõik äpid korraga).
iOS: nutitelefoni tarkvara regulaarne uuendamine. Allikas: ekraanipilt iOS tarkvarast
iOS: nutitelefoni tarkvara regulaarne uuendamine. Allikas: ekraanipilt iOS tarkvarast
 • WINDOWS PHONE: Menüü > Sätted > Süsteem > Telefoni värskendamine > … (saad ise valida, kas rakendused laetakse alla automaatselt).
Windows Phone: nutitelefoni tarkvara regulaarne uuendamine. Allikas: ekraanipilt Windows Phone tarkvarast
Windows Phone: nutitelefoni tarkvara regulaarne uuendamine. Allikas: ekraanipilt Windows Phone’i tarkvarast

Viimane õlekõrs: tehase algseadete taastamine

Kui oled eelnevad viis soovitust ära proovinud, aga sinu nutitelefon on endiselt aeglane, jääb üle vaid „viimane õlekõrs“ – tehase algseadete taastamine koos kasutaja poolt lisatud sisu eemaldamisega (factory reset). Sellisel juhul kaob telefonist kogu kasutaja poolt lisatud sisu. Telefoni tarkvara viiakse taas sarnasesse seisu, nagu see oli seadet esimest korda kasutama hakates. Tuleb uuesti määrata kasutajakontod, seadistused ja paigaldada uuesti vajalikud äpid.

NB! Enne tehase algseadete taastamist varunda kogu seadmes olev info, mida soovid säilitada!

 • ANDROID: Menüü > Seaded (isiklik) > Varundamine ja värskendamine > Tehaseandmete lähtestamine
Android: tehase algseadete taastamine. Allikas: ekraanipilt Android tarkvarast
Android: tehase algseadete taastamine. Allikas: ekraanipilt Android tarkvarast
 • iOS: Menüü > Settings > General > Reset > Erase All Content and Settings > Erase iPhone
iOS: tehase algseadete taastamine. Allikas: ekraanipilt iOS tarkvarast
iOS: tehase algseadete taastamine. Allikas: ekraanipilt iOS-i tarkvarast
 • WINDOWS PHONE: Menüü > Sätted > Süsteem > Teave > Lähtesta telefon > Jah (vaid siis, kui oled kindel, et ei soovi telefonis olevat infot alles jätta!)
Windows Phone: tehase algseadete taastamine. Allikas: ekraanipilt Windows Phone tarkvarast
Windows Phone: tehase algseadete taastamine. Allikas: ekraanipilt Windows Phone’i tarkvarast

Kui hakkad pärast tehaseseadete taastamist uuesti äppe paigaldama, siis turvaline on rakendusi paigaldada ametlikust rakenduste poest. Enne paigaldamist vaata üle äpile antud hinded ning see, kas rakendus on tehtud usaldusväärse tegija poolt. Üks halvasti valmis tehtud rakendus võib päris kiire ja hea nutitelefoni aeglaseks või hoopis ebastabiilseks teha. Kui selliseid rakendusi on rohkem kui üks, on telefonil raske jääda nutikaks ☺

Artiklis kasutatud menüüs liikumise näited on toodud Andoid 5.0, iOS 8.3 ning Windows Phone 8.1 näitel.

Kui on huvi telefoni mälu pilveteenuste abil laiendada, siis tasub lugeda ka varasemalt Digitargas ilmunud artiklit: Mida teha kui sinu nutiseadme mälu täis saab?

 

ehk Välk usub, et kui ta oleks digitaalne, siis oleks ta nende sõnade kirjutamise ajaga juba arvatavasti paar tiiru mööda informatsiooni kiirteed ümber Maa kihutanud. «Vaadaksin digimaailmast meie käegakatsutavat analoogasjade maailma ja otsiksin neid siduskohti, kuidas võtta mõlemast maailmast maksimumi,» seletab ta ja julgustab: «Avades ukse digimaailma, lood uusi võimalusi.» Avatavate digivõimaluste uste taga peituvat kasulikkust võib hea vaistu korral tajuda mehe sõnul koheselt, kuid selle mõistmiseks võib kuluda ka aastaid. «Nii või teisiti, ajaga tasub kaasas käia. Ja mis võiks olla selleks parem, kui jagada kogetud uusi kogemusi Digitarga lugejatega.» Tema tutvumine digiajastuiga ei alanud üldsegi lihtsalt, kuid oli asjade igati loogiline käik, usub ta ise tagasi vaadates. «Aasta siis oli 2000, kui läbi loetud Windowsi kasutusjuhendi nurka viskasin. Juba peatselt ostsin poest hinnaliste kroonide eest tol ajal interneti ühenduse loomiseks vajalikke Atlase kaarte. See interneti kasutamise aeg oli ju loetud. Teinekord sai internetti ühenduva modemi karjeid padjaga summutatud, sest õhtusel ajal oli maja vaikne. Seda, et aeglane internetiühendus katkes, tuli ühe õhtu jooksul ikka vahest rohkem kui üks korda ette. Püsiühendused tulid hiljem – ka praegu meie mõistes «aeglane» internet on tolle aja kiirustega võrreldes ilmselt kümneid kordi parem.» Hea meelega kirjutab ta neist asjadest, millest digimaailmas meile igapäevaselt kasu on. «Nii leian uutest asjadest kirjutades pea alati midagi uut ja põnevat, mida ka mul endal tulevikus hea teada on.»

Kommentaarid