Foto: unsplash.com

Lähenev suvehooaeg ning järjest soojemalt paitav päike kutsuvad välja värske õhu kätte. Olgu tegevuseks mõõdukas jalutuskäik või sportlik metsajooks, nutitelefonide jaoks on olemas mitmeid vahvaid spordi jälgimise rakendusi, mis teevad sportimise põnevamaks.

Nii saad mugavalt pidada arvestust läbitud kilomeetrite, kulutatud kalorite ning oma treeningajaloo kohta. Valisin tutvustamiseks välja neli tasuta kasutatavat äppi, mida on lihtne ja mugav kasutada.

Endomondo

Nii mõnelegi spordisõbrale on Endomondo nimi juba vana tuttav. Selle põhjaliku spordijälgimise rakenduse loojad on ka ise olnud spordiga seotud, ning seda on rakendust kasutades tunda. Äpi kasutamine on lihtne ning kasutusvõimalusi on palju. Saad valida 58 erineva spordiala vahel.

Endomondo kasutab asukoha määramiseks nutitelefoni GPS-i. Oma asukohta ja läbitud teed, saad treeningu ajal ja hiljem äpist vaadata. Sõbrad saavad sinu treeningu kulgu jägida ning soovi korral saata sulle treeningu ajal ergutuseks kommentaare „Peptalk“.

Treeningu ajal annab rakendus peale iga kilomeetri/miili läbimist inglise keeles teada ringiaja. Südametegevuse jälgimiseks saad lisada pulsivöö. Peale treeningu lõppu, saad hea tagasiside sellest, kuidas trenn läks. Loomulikult saad oma edusamme soovi korral sotsiaalvõrgustikes jagada.

Endomondo rakendus on tasuta alla laetav komele enim levinud mobiilsele operatsioonisüsteemile.  Põhilised funktsioonid töötavad ilma rahata.

Ei ole vahet, kas kasutad tasulist või tasuta Endomondo kontot,  väljakutsetest ehk “Challenge”-itest saad ikka osa võtta. Mõnikord on väljakutsete võitjatele välja pandud põnevaid auhindu. Auhinnast olulisem on lihtsalt teadmine, et teised ka pingutavad sama eesmärgi nimel. Nii on põnev jälgida, kuidas trenni tegemine teistel osalejatel edeneb. Selle looga seoses tegin ka prooviks ühe väljakutse, millel nimeks “Jaanipäevaks vormi”. Huvilised võivad julgelt liituda 😉

Endomondo rakendus laseb seada omale isiklikke eesmärke ehk Commitment-e. Eesmärgiks saad lisada erinevatele spordialadele distantsi, treeningute arvu, kestvust või kaloreid. Nii saad ise oma eesmärkide täitmist hästi jälgida ja korraldada.

Kui soovid loobuda reklaamist ning kasutada veelgi põjalikumaid sportimise lisasid, siis on võimalik üle minna tasulisele Premium kontole. Endomondo rakendusel on veel hulgaliselt lisavõimalusi. Soovitan lugeda juurde varasemalt Digitarga kaasautori Pireti poolt kirjutatud põhjalikku Endomondo rakenduse tutvustust.

Sports Tracker

Sports Tracker äpil on üle maailma tuhandeid kasutajaid. Algselt Nokia Symbian platvormilt välja kasvanud rakendus on nüüd kasutatav Android, iPhone ning Windows nutiseadmetel. Kasutamine on sarnane Endomondo rakendusega. Vali spordiala, ning saad hakata kohe treenima. Häälega ringiaegade teatamine on samuti olemas. Asukoht määratakse nutiseadme GPS abil.

Üks Sports Trackeri eripära on see, et enne trenni näed kohe ära, millal sinu asukohas päike loojub ja millal tõuseb. Nii saad juba enne treeningut lihtsalt teada, kui pika distantsi läbida jõuad, enne kui jääd välja pimeda kätte 🙂 Sarnaselt Endomondo rakendusega saad lisada sõpru. Diary näitab sinu enda treeningajalugu.

Explore nupp näitab kaardil teiste kasutajate sooritatud treeninguid. Seda muidugi eeldusel, et need on avalikult jagatud (Public workout). Tasuline konto lisab hulgaliselt lisavõimalusi. Nendest põnevamad on “Ghost target” ja “Follow route”. Esimene neist laseb reallajas võrrelda treeningu kulgu sinu poolt valitud treeninguga. Näed, kas oled kiirem või aeglasem kui “ghost target” treeningu teinud kasutaja. “Follow route” on võimalus, mis laseb sul läbida teiste kasutajate või sõprade poolt tehtud treeningradasid. Nii võid avastada uusi põnevaid kohti treeningu tegemiseks. Seda sama laseb teha Endomondo rakendus ilma raha küsimata 🙂

Runtastic

Hea ja lihtne kasutada. On leitav Android, Windows ja Apple rakenduste poest. Lae rakendus alla, vali vaid spordiala ning saad alustada trenniga. Laadides alla Runtastic Music rakenduse, avaneb võimalus kuulata muusikat otse äpist. Marsruutide valik on lubatud PRO versioonile, mille saab osta rakenduste poest.  Sarnaselt Endomondoga saad lisada pulsivöö, mis ei pea olema Runtastic enda toode. Lisatasu eest saad osta erinevaid treeningplaane ja teha intervalltreeningut. Neid võimalusi saad kasutada tasulise Runtastic PRO rakendusega.

Sarnaselt Sports Tracker äpiga, kuvatakse tasuta rakenduses tihti reklaami. Hääle teel tagasiside on treeningu ajal ja vahedistantside täitudes olemas ja toimib hästi. Harrastaja saab selle rakendusega oma treeningud kirja ja mõõdukalt tagasisidet ka. Kui spordihuvi on tõsisem, siis Runtasticu puhul on siiski tasulise äpi ostmine tarvilik.

Runkeeper

Ilusa ja lihtsa kasutajaliidesega spordijälgimise rakendus. Võrreldes Runtasticu äpiga on tasuta versioon reklaamide ja PRO versiooni soovitustega hoopis vähem kaunistatud. Sarnaselt teiste eelpool tutvustatud äppidega saad treeningu alustamiseks valida spordiala ning alustada sportimist. Saadaval Android ja Apple nutitelefonidele rakenduste poest.

Saad seada ise eesmärke pikima distantsi, kaalu languse, mõne jooksu lõpetamise või pika distantsi läbimise kohta.

On võimalus lisada sõpru ja osaleda väljakutsetel „challenges“. Väljakutseid on vähem kui Endomondos. On samuti olemas tasuline rakendus. Tasuline äpp annab treeningutest parema ülevaate ning avaneb võimalus, et saad Runkeeper rakenduse abiga koostada personaalse treeningplaani ning hakata seda täitma. Lisaks saad valida juba varasemalt valmis treeningplaanide vahel. Häälega tagasiside ning pulsivöö lisamise võimalus on ka olemas nii tasuta kui tasulisel Runkeeper äpil.

Kokkuvõtteks võib tõdeda, et häid spordi jälgimise äppe on mitmeid. Kõige põnevam on kasutada seda rakendust, mida sinu sõbradki kasutavad. Sõpradega treeningtulemusi jagades ja võrreldes on lihtsam leida motivatsiooni taas trenni teha. Loodan, et tutvustatud rakenduste hulgast leiad sinagi omale sobiva äpi, millega koos sõpradega aktiivselt kaunist saabuvat kevadet nautida.

 

ehk Välk usub, et kui ta oleks digitaalne, siis oleks ta nende sõnade kirjutamise ajaga juba arvatavasti paar tiiru mööda informatsiooni kiirteed ümber Maa kihutanud. «Vaadaksin digimaailmast meie käegakatsutavat analoogasjade maailma ja otsiksin neid siduskohti, kuidas võtta mõlemast maailmast maksimumi,» seletab ta ja julgustab: «Avades ukse digimaailma, lood uusi võimalusi.» Avatavate digivõimaluste uste taga peituvat kasulikkust võib hea vaistu korral tajuda mehe sõnul koheselt, kuid selle mõistmiseks võib kuluda ka aastaid. «Nii või teisiti, ajaga tasub kaasas käia. Ja mis võiks olla selleks parem, kui jagada kogetud uusi kogemusi Digitarga lugejatega.» Tema tutvumine digiajastuiga ei alanud üldsegi lihtsalt, kuid oli asjade igati loogiline käik, usub ta ise tagasi vaadates. «Aasta siis oli 2000, kui läbi loetud Windowsi kasutusjuhendi nurka viskasin. Juba peatselt ostsin poest hinnaliste kroonide eest tol ajal interneti ühenduse loomiseks vajalikke Atlase kaarte. See interneti kasutamise aeg oli ju loetud. Teinekord sai internetti ühenduva modemi karjeid padjaga summutatud, sest õhtusel ajal oli maja vaikne. Seda, et aeglane internetiühendus katkes, tuli ühe õhtu jooksul ikka vahest rohkem kui üks korda ette. Püsiühendused tulid hiljem – ka praegu meie mõistes «aeglane» internet on tolle aja kiirustega võrreldes ilmselt kümneid kordi parem.» Hea meelega kirjutab ta neist asjadest, millest digimaailmas meile igapäevaselt kasu on. «Nii leian uutest asjadest kirjutades pea alati midagi uut ja põnevat, mida ka mul endal tulevikus hea teada on.»

Kommentaarid