Aasta 2018 on juba pea poole peal ning enamik suurtest ja meil tuntud TV tootjatest nüüdseks ka oma selleaastaseid mudeleid maailmale tutvustanud. Kuna õige pea on need ka reaalselt poelettidele jõudmas, siis vaatamegi, millised trendid telerimaailma valitsevad ning milliseid tehnoloogiaid uutest mudelitest leida võib.

 

Disain

 

Ühe kindla suunana on tootjad hakanud rohkem tähelepanu pöörama teleri üldisele disainile. See tähendab, et disainerite töö ei ole lõppenud esipaneeli juures, vaid on jätkunud ka teleri tagakülje ja jala osas. Teisisõnu on tähtis, et seade näeks lisaks kena pildi näitamisele ka ise iga külje pealt vaadates hea välja. Kuna tippmudelite puhul on endiselt väga oluline ka ekraani võimalikult õhukene vorm, siis võib ühe trendina veel välja tuua ka niinimetatud “aju” eraldamist ekraanist. Sellise lahenduse puhul on kõik erinevad teleriga liidetud lisaseadmed ja muud ühendused eraldiseisva üksuse küljes ning ekraanini viib vaid üksainus juhe. Nii saab selle valmistada õhema ning juhtmeid paremini peita.

 

OLED ja QLED?

 

Ekraanide kirjeldamisel rõhutakse neid reklaamides peamiselt sõnadele OLED ja QLED. Kuigi nimetustelt sarnased, on tegemist siiski täiesti erinevate tehnoloogiatega. OLED on praegu peamiselt LG tipptelerites kasutatav lahendus ning tähistab tegelikult paneelitüüpi. OLED on oma olemuselt orgaaniline valgusdiood (organic light-emitting diode) paneel, mille iga piksel toodab ise oma valgust. Tänu pikslite võimele eraldi täielikult välja lülituda, saavutavad OLED-ekraanid väga sügava musta värvi ja edastavad pilti, millel on väga hea kontrast ja värvid. Samuti on sellised ekraanid äärmiselt õhukesed.

Samsungi kasutatav QLED aga on tegelikkuses üks LCD-ekraani variatsioonidest. Sellisel juhul on sinna lisatud QD (quantum dot) kiht, kuid tehniliselt on tegemist ikkagi LCD-teleriga, millel on LED taustavalgustus. QLED on märkimisväärselt parema värviedastusega kui tavaline LED LCD. Samas on QLED ka suurema valgustugevusega ja näiteks HDR sisu puhul, kus on vaja kuvada rohkem valgust, võrreldes OLED-iga eredam.

 

HDR ja teised märksõnad

 

Üldistest trendidest võiks kõigepealt esile tuua aina suuremaks muutuvad ekraanidiagonaalid. Kui veel mõni aasta tagasi oli suur teler 55-tollise mõõduga, siis nüüd sellest suurusest mitmete mudelite valik alles algab. Tehnilistest märksõnadest, millest käesoleval aastal räägitakse, võiks esile tuua lühendid HDR ja VOD. Kuna HDR-ist on kasutusel mitmeid versioone ja mõni nimetus on tootjate poolt turunduslikel eesmärkidel leiutatud, siis ei hakkaks kõike seda puudutavat siinkohal lahti kirjutama. Kuid väga lihtsustatult seletades tähendab HDR ehk High Dynamic Range paremaid värve ning suuremat kontrasti ja eredust. Üldiselt aga on HDR nüüd paljudes mudelites mingil kujul olemas. Olgu selleks siis HDR 10, Dolby Vision HDR või näiteks Technicolor Advanved HDR, mis kõik kokkuvõttes tagavad kvaliteetsema pildi. Veel tuleks mainida täheühendit VOD ehk Video On Demand. See tähendab, et paljudesse teleritesse on juba lisatud mitmed voogedastuse rakendused, alates Youtube’ist kuni Netflixi ja Amazon Prime’ini. Ehk üha olulisemaks muutub voogedastus ja traditsiooniliste telekanalite kõrval ka muu sisu vaatamine. Lisaks on suur osa teleritest nüüd targad ehk oskavad ennast internetti ühendada ja sisaldavad ka Smart-TV funktsionaalsust.

 

LG

 

Rääkides konkreetsetest tootjatest, võib LG puhul välja tuua, et endiselt kasutatakse Web OS tarkvara ning truuks on jäädud ka Magic Remote’i puldile või siis selle lisamise valmidusele. Selle puldiga piisab ekraanil asuvate valikute tegemiseks vaid õhus viipamisest.

Mudelitest on 2018. aasta valikus kaks peamist seeriat. OLED telerid E8, C8 ning B8, mida pakutakse mõõtudega 55 ja 65 tolli ning hindadega ca 2200 kuni 4500 eurot. Siin on selgelt tegemist high-end-aparaatidega ning lipulaevadele kohaste omaduste ja hinnaklassiga. Väga suurt rõhku on seega pööratud pildi kvaliteedile ning teleri disainile.

 

Allikas: LG

 

Tavapärasematest LED-teleritest aga on LG valikust saadaval SK, UK ning LK seeriad. Neist tähistust SK8500 ning UK7500 (ja suuremad) kandvad on oma olemuselt mõneti sarnased Samsungi QLED-iga. Ehk ka siin on paneelile lisatud täiendav nanomaterjalist kiht, mis aitab kaasa pildi kvaliteedi tõstmisele. Tavapärasemaid LCD-telereid esindavad aga näiteks mudelid UK6300, UK6200 ja ka need, mis kannavad tähistust LK.

 

Samsung

 

Samsung on samuti loonud eraldi tipp- ja tavaseeriad. Tippmudelite nimetamiseks on seekord kasutatud Q tähte ja nii on saadaval näiteks mudelid Q7FN ja Q6FN. Nagu eeldada võib, kasutavad need QLED-tehnoloogiat ning omavad mitmeid uuenduslikke funktsioone. Üheks, mis siin eraldi ära märkimist väärib, on kindlasti Ambient-režiim. See võimaldab teleri ekraanile, sel ajal kui teleprogramme ei jälgita, kuvada erinevat infot või fotosid. Ja mis kõige huvitavam, ekraanil näidatava pildi saab muuta samasuguseks, nagu on selle taga asuv sein. Nii muutub TV jõudeolekus sisekujunduselemendiks.

 

Allikas: Samsung

 

Lisaks Q-mudelitele on aga Samsungi valikus veel väga head NU-mudelid, nagu näiteks NU8000 ja NU7000 (suurem number on parem) ning lihtsamad ja väiksemad N-tähistusega aparaadid.

Mina kirjutan peamiselt nutitelefonidest ja nendega seonduvast (rakendused, hooldamine). Samuti annan ülevaateid arvutitest ja nende lisaseadmetest – kuidas oma seadmete eest hoolitseda ja mismoodi valikut teha.

Kommentaarid