2-astmeline tuvastus: mis see on ja kuidas töötab

#kaheastmeline autentimine #küberturvalisus
2 min lugemine

Oktoober oli küberturvalisuse olulisusele tähelepanu juhtimise kuu, mille käigus näiteks Google tõi automaatselt 150 miljoni kasutajani kaheastmelise tuvastuse ja nõuab selle turvameetme sisselülitamist kahelt miljonilt YouTube’i sisuloojalt selle aasta lõpuks. Autentimise teine aste, kui logid oma kontodele, vähendad võimalust, et küberkurjategijad pääsevad ligi isikuandmetele.

 

Lisasamm sisselogimisel aitab kaitsta isiklikke andmeid häkkerite ja petuskeemide eest.

 

 

Kaheastmeline tuvastus on muutumas normiks ja põhiliseks vahendiks, kuidas iga inimene saab teha petiste ja häkkerite elu raskemaks. Võrreldes tavapärase parooliga on kaheastmelise tuvastuse puhul veel teine tuvastus, mis tuleb enne keskkonda sissesaamist läbida.

2-astmeline tuvastus võiks käia käsikäes paroole haldava äpiga (näiteks 1Password, Bitwarden, LastPass jne), mis aitab luua ja meeles pidada keerulisi salasõnu. Kasutades mõlemat vahendit, saab teha konto väga palju turvalisemaks. Nii, et kuigi küberturvalisuse kuu on möödas, siis turvaline internetikasutus on oluline aastaringselt ja seega tasub platvormidel, kus saab, 2-astmeline tuvastus sisse lülitada, seda teha.

 

2-astmeline tuvastus on nagu lisakiht turvalisust

 

Kui muidu oleks sinu kontole sisselogimiseks vaja ainult kasutajanime ja parooli, siis 2-astmelise puhul tulub sisestada ühekordne numbrikombinatsioon, mis saadetakse kas läbi SMS-i või äpi. Kui kood on sisestatud, alles siis pääseb kontole ligi.

Nii et isegi, kui keegi pahatahtlik on saanud oma valdusesse kasutajanime ja parooli, siis tal on lisaks vaja veel su telefoni, kuhu lisakinnitus saabub. See teeb juba kontole häkkimise märkimisväärselt raskemaks.

Seades üles 2-astmelist tuvastust, antakse mitmes keskkonnas (Google, Dropbox, Facebook jt) kasutajale võimalus allalaadida, üles kirjutada või välja printida spetsiaalsed koodid, mis on mõeldud konto taastamiseks juhul, kui midagi valesti läheb. Mis saab valesti minna? Näiteks kaotades oma telefoni, kaob võimalus kinnituskoode telefonist kätte saada ja sel juhul on abiks just taastamiskoodid, mis tasub kindlasti kuhugi üles märkida, kui peaks juhtuma see, mis loodetavasti ei juhtu – telefon kaob või hävineb. Koodidest võiks kasu olla ka reisil, kus võib juhtuda, et on vaja kontole ligi pääseda uuest seadmest aga telefoni abil pole võimalik 2-astmelist tuvastust läbi viia.

2-astmeline tuvastus pole muidugi ainult Google’i teenuste juures oluline ja võimalik. Selle saab rakendada logides sisse Apple’i keskkonda, Facebooki, Amazoni, Instagrami, Dropboxi, Twitterisse, Snapchati jne.

 

Hardi õppis Balti filmi- ja meediakoolis ning töötab vabakutselise režissöörina, aga tema argipäeva mahub nii kooli täienduseks kui kõrvale ka mitmeid hobisid. Reisimise ning filosofeerimise kõrval katsetab Hardi ka erisuguseid digitehnoloogilisi süsteeme, programme, portaale ja rakendusi, et selgitada välja need, millised aitavad oma elu kvaliteetsemalt korraldada.