Kasutajatest: minu esimesed 189 936 sammu koos Apple’i nutikellaga

#Apple Watch #kasutajatest #nutikell

Koos Apple Watchi nutikellaga on elu nagu lill või nagu liblika tiivalöök või nagu time lapse New Yorgis. Aga mida see nutiseade endast tegelikult kujutab?

Kui Apple tõi turule esimese iPhone’i nutitelefoni, muutsid nad oluliselt arusaama nutitelefonist. Sellest, milline üks nutitelefon võiks olla ja mida sellega võiks teha.

Ootused Apple’i uutele toodetele on tihti juba algusest peale väga suured. Kui kuulutati välja Apple Watch, oli huvi selle vastu väga suur. Ka praegu, kui kell on juba mõnda aega müügil olnud, on tegemist lisaseadmega, mille järele on endiselt nõudlust.

Kas tegemist on lihtsalt oskuslikul turundusel ja Apple’i mainel põhineva ja hästi müüva vidinaga või on kell tõesti midagi täiesti uut ja revolutsioonilist? Nendele küsimustele vastuse leidmiseks oli mul aega ei rohkem ega vähem kui 189 936 sammu jagu, mis sain koos nutikellaga Apple Watch Sport kahe nädala jooksul sammuda.

Nutikella pakend on kaunis ja suutis üllatada

Erineva suurusega rihmad on kaasas.
Erineva suurusega rihmad on kaasas.

Kui plaanid kella osta kingiks, siis avaldab selline kink kindlasti muljet. Kell ja pakend mõjuvad soliidselt. Koos kellaga on karbis magnetiline laadimisalus koos laadimiskaabli ja USB-adapteriga. Kella küljes olev rihm koosneb kahest osast.

Rihma on kella küljest vajadusel lihtne ja mugav eemaldada. Pakendis on kaasas üks lisa-rihmapool, mis on mõeldud S/M suuruses käele, teine, mis kohe olemas on, sobib M/L suuruses käele. Nii saab igaüks sättida kella mugavalt randmele.

nutikell Apple Watch Sport on saadaVAL kahes suuruses: 38 mm ja 42 mm

Peale suuruse neil kahel omadustes erinevusi ei ole. Mõlemal on Force Touchi funktsiooniga Retina-ekraan, 8 GB sisemist mälu ning 512 MB põhimälu. Neist viimasest kahest näitajast olulisem on nutikella kasutajale IPX7 niiskuskindluse standard, mis paberil tähendab seda, et kell talub kuni meetri sügavuses vees olemist kuni 30 minutit.

Päris elus tähendab see seda, et sukelduma ja ujuma ei tasu nutikellaga just minna. Muudest igapäevastest olukordadest, kuhu koos sattuda võite, tuleb kell ilmselt terve nahaga välja. Seda eeldusel, et teda löökidest ja põrutustest säästetakse.

Esmane käivitus ja telefoniga sidumine.

Nii tekib huvitav statistika, mida saab hiljem „Health“- rakendusega kellaga seotud iPhone-telefonist vaadata.

Apple’i nutikellal on kaks nuppu. Üks ümar ja keeratav “kroonnupp” üleval paremal küljel ning üks tavaline all paremal küljel. Kell lülib sisse, kui seda “tavalist” nuppu mõned sekundid all hoida.

Sidumine telefoniga.
Sidumine telefoniga.

Tõsi, esmane töölehakkamine võtab mõned sekundid aega. Muretsemiseks pole põhjust, see on normaalne. Nutikell töötab WatchOS2 tarkvaral, mis võimaldab paigaldada kolmandate osapoolte rakendusi.

Sünkroniseerimine telefoniga sujub mugavalt, peab vaid järgima ekraanil olevaid juhiseid. Vastavalt telefonis olevatele rakendustele sai nutikell “aru”, mida mul on tarvis.

Nii pakkus kell välja võimaluse, et minu nutitelefonis olevate rakendustega kokku sobivad kella äpid saab automaatselt alla laadida.

Lihtsuse mõttes seda kasutasingi. Nii lisandusid Apple’i kella lisavõimalused näiteks Spotify, Soundhoundi, Wunderlisti, Instagrami ja Endomondo kasutamiseks.

Esimesed päevad nutikellaga

Health rakendus iPhone telefonis.
Health-rakendus iPhone-telefonis.

Enne nutikella proovimist arvasin, et kellaga kõnede vastuvõtu võimalust ei hakka ma kunagi kasutama. Enne kui arugi sain, vastasin kõnele hetkel, kui tavaliselt oleks jäänud vastamata.

Kõne sai tehtud ja kuuldavus oli hea. Nutikellaga kõneledes tuleb vist kokku leppida mõni märksõna, et sisse helistav pool teaks, et kõne on tegelikult valjuhääldis. Ka suvalisel ajahetkel pulsi lugemine tundub põnev lisavõimalus.

Pulssi saad ise mõõta nutikella menüüst. Sama teeb nutikell ise taustal mitmeid kordi päeva jooksul. Nii tekib huvitav statistika, mida saab hiljem “Health”-rakendusega kellaga seotud iPhone-telefonist vaadata.

watch rakendus
Watch-rakendus iPhone-telefonis.

Tuleb välja, et mõnikord keset pingelist tööpäeva on hetki, kus pulss ületab saja löögi piiri minutis 🙂

Esimesel kasutamise päeval oli minu jaoks kõige suurem üllatus see, et nutikella saab edukalt kasutada telefoniga pildistamisel kaugelt juhtimispuldina.

Kella ekraanilt näed täpselt, kas kõik vajalik, mida pildile soovid, ka jääb pildile. Kellaga pildistamiseks tuleb kõigepealt telefonis avada kaamera ning edasi saad juba kella ekraanilt toimetada. Selleks, et end välitingimustes pildile sättida, saab kasutada loovaid lahendusi.

Telefoni pildistamise ajal püsti hoidmiseks sai kasutatud kivisid, puuoksi, mahlapakke ja muud käepärast.

pildistamine
Nutikellaga saab kaugjuhtimisega pildistada.

Mida veel saab nutikellaga teha?

Pildil Astronomy avakuva.
Pildil Astronomy avakuva.

Kellal on kohe olemas mitu ekraanipilti. Apple’i loodud kella näod on ilusad ja vahvalt animeeritud. Nii võid valida taustaks õide puhkeva lilleõie või tiibu sirutava liblika (Motion), mõne time lapse video (Timelapse: Mack Lake, New York, Hong Kong, London, Paris, Shanghai) või albumi oma lemmikpiltidega telefonist (Photos album).

Astronomy ekraanipildiga näed reaalajas animeeritud Maad koos sellel liikuva Päikese varjuga.

Lisaks saad näha Kuud ja planeetide paiknemist meie päikesesüsteemis. Võimalusi on tegelikult rohkem ja avastamisrõõmu jagub. Apple’i kellaga oled laste hulgas popp – animeeritud ekraanipildid ja pulsi mõõtmise võimalus pakuvad lakkamatut kõneainet ning neid võimalusi saad lasta ka teistel proovida. App Store’i rakenduste poe kaudu on võimalus kella sisu veelgi täiendada.

PILT Soundhound äpp kellas – muusika tuvastamine.
Soundhound-äpp kellas – muusika tuvastamine.

Apple’i kell annab lihtsa ja stiilse võimaluse muusika tuvastamiseks. Selleks saad nutikella paigaldada Soundhoundi rakenduse. Nagu telefoniski, töötab see rakendus hästi ka kellas. Kuuldes autoraadiost üht muusikapala, mida ma ei teadnud, tuli vaid kellast avada Soundhoundi rakendus ja muljuda ekraanil olevat oranži nuppu. Umbes 10 sekundit hiljem teadsin laulu ja esitajat ning olin nutikella abil ühe teadmise võrra targem.

Tegevused, mille nutikell muudab lihtsamaks?

Minu jaoks vist kõige mugavam nutikella funktsioon oli Spotify rakenduse kellalt juhtimine. Vahet ei ole, kas telefon mängib muusikat eemal kapi äärel või kuulan muusikat läbi kõrvaklappide. Kasutan tihti autoga sõites Spotifyd lemmikmuusika kuulamiseks.

Kerimine on sellisel juhul problemaatiline. Enamasti kuulan siis lihtsalt laule nii, nagu telefon mängib. Nutikellaga lugude vahel kerimine otse käelt oli mugav ja intuitiivne, autoroolis ohutu. Vajadusel saad muuta heli tugevust.

Silmad saab hoida teel ja käed roolil. Paari päevaga harjus sellega nii ära, et vastavad liigutused toimusid ilma selle peale pikemalt mõtlemata. Tõsi, Spotify kella rakendusel on natukene arenguruumi ka.

Täna veel saad kerida ja mängida lugusid telefonis Spotify rakenduses avatud playlist’i piires. Ise laulude otsingut teha kellalt ei saa. Vähemalt mitte veel. Loodame, et tulevikus see võimalus tekib.

Teine nutikella pluss on see, et teavitused kella ekraanil vabastavad sind telefoni lähedal hoidmise kohustusest. Üsna pea jäi telefon tasku asemel kuhugile sahtlisse või riiulile. Seda aega, mis kulus telefoni kontrollimisele, jäi vähemaks.

Telefoni Watch-rakendusest saad ise valida, mis teavitusi kellale soovid. Nii võid olla kindel, et oluline info jõuab sinuni ka siis, kui su nutitelefon ei ole parasjagu sinu vahetus läheduses. Selline teavituste kuvamine ei ole ainult Apple’i nutikellal. See on paremate nutikellade ühine kasulik lisavõimalus.

Üheks Apple’i nutikella tugevuseks on võimalus sõnumitele kellalt kohe vastata. Osa valikvastuseid on kohe olemas. Võimalikke vastuseid saad telefonist ise juurde lisada.

Sõnumitele vastamine, pilt Apple kodulehelt.
Sõnumitele vastamine, pilt Apple’i kodulehelt.

 

Nutiga või nutita?

Apple kella saab kasutada kahes režiimis – tavalises ehk nutikas olekus ning „Power reserve“ olekus, kus kell kuvab ainult aega. Power reserve oleku saad aktiveerida kui hoiad all parempoolset nuppu, sedasama, kust nutikell  sisse lülib.
Apple kella saab kasutada kahes režiimis – tavalises ehk nutikas olekus ning “Power reserve” olekus, kus kell kuvab ainult aega. Power reserve oleku saad aktiveerida kui hoiad all parempoolset nuppu, sedasama, kust nutikell  sisse lülib.

Peale esimest paari päeva on selge, et tavakasutuse puhul saan Apple’i nutikella kasutada umbes sama kaua kui iPhone’i telefoni – poolteist kuni kaks päeva. See tähendab, et kell on aktiivses kasutuses.

Seega, Apple’i lubatud kuni 18 tundi aku kestvust tundub olevat aus.

Minu enda jaoks oli pooleteisepäevane kasutusaeg probleemiks, sest poole päeva pealt kella laadima ei taha panna. Selle vastu aitas see, et panin õhtul magama minnes kella “Power reserve” režiimi ja hommikul lülitasin jälle tavaolekusse.

“Power reserve” olek lülitab kõik nutikad lisavõimalused välja. Alles jääb vaid põhiline ehk siis kellaaja näitamine. Aku säästu olekus olles tarbis kell ühe ööga umbes 1–2 protsenti aku mahust.

Ühe laadimisega saab kasutada nutikella kaks pikka päeva. Nii jääd vaid ilma kella märguannetest telefoni kasutamisel äratuskellana. See on miinuseks üksnes juhul, kui oled harjunud kandma käekella nii päeval kui ka öösel.

Kui võtad õhtul niikuinii kella käelt, siis tegelikult harjub ruttu ühe lisaliigutusega – kella asetamisega magnetilisele laadimisalusele. Nii on kella aku hommikul alati täis ja ei pea pead murdma selle üle, kas kasutada “Power reserve” võimalust või mitte. Üks on selge.  Siis kui oled magamata tühjaks kasutanud Apple’i kella aku, oleks viimane aeg ka endal puhkama heita 🙂

Kella aku olekut näed oma iPhone ekraanil.
Kella aku olekut näed oma iPhone’i ekraanilt.

Nutikell vabal ajal

Activity rakendus – fotod Apple.com.
Activity rakendus – fotod Apple.com.

Apple Watch Sport laseb sul jälgida oma liikumist ja toimetusi. Selleks on olemas Activityrakendus, mida saad kasutada otse kellast ning hiljem vaadata tulemusi seotud iPhone’i telefonist. Kui tööpäeviti jäi mul esialgu seatud päevanorm täitmata, siis vabal päeval täitsin selle kuhjaga. Selleks andsid muru niitmine ja labidaga mulla kärusse kühveldamine hoovi tasandamiseks piisavalt head eeldused.

Täpsustuseks veel niipalju, et kuigi kella nimes on sees sport, siis päris spordikellaks teda vast ei ostaks. Rõhk on ikkagi sisul ja lisavõimalustel. Saab teha sporti ja kell on abiks.

Workoutsrakendusega saad ka treeningu ajal pulssi jälgida, kuid pulsi lugemine töötab paremini, kui käsi on stabiilses asendis. Kui soovid treeningute ajaks head ja püsivalt täpset ülevaadet südame tööst, siis on võimalik eraldi juurde osta telefoniga ühilduv pulsivöö. Kell ise jälgib hästi liikumist, harjutusi ja aktiivsust, sealhulgas oskab lugeda samme ja kulutatud kaloreid. Kui jääd liiga pikaks ajaks istuma, siis tuletab kell meelde, et oleks aeg natuke liikuda.

Pildil pulsi mõõtmine – foto Apple.com.
Pildil pulsi mõõtmine – foto Apple.com.

Millest tundsin puudust?

  • Puudust tundsin Mobiil-ID-võimalusest nutikellas. Väga kiire ja mugav oleks M-ID päringule vastata otse kella ekraanilt.
  • Numbrite sisse trükkimiseks on kella ekraanil ruumi küll. Endomondo kella äpp kuvab ilusasti treeningu infot, kuid ei lase veel kellalt treeningut alustada või lõpetada. Kuna see on lihtsalt tarkvara küsimus, siis loodetavasti selline võimalus tulevikus tekib.

Selleks, et täpsemalt jälgida trenni tegemist, on kellal kohe olemas Workouts-äpp. Seal saad valida treeningu tüübi ja vajadusel ka eesmärgid. Kuna olen seni oma treeningajalugu Endomondos hoidnud, siis minu jaoks jäi Workouts tolmu koguma. Seda lihtsalt sel põhjusel, et kui alustan Endomondo rakenduses treeningut, ei ole soovi seda sama teha paralleelselt Workoutsi rakenduses.

Kokkuvõte

Seda, mida lubatakse, teeb Apple’i nutikell hästi. Menüü on sujuv, pilt ilus ja randmel on kella mugav kanda. Kellaga helistamine toimib hästi. Eneselegi üllatuseks kasutasin telefoniga kõnedele vastamise võimalust aktiivselt.

Pildil osad kellale pakutavatest rakendustest rakenduste poes.
Pildil osa kellale pakutavatest rakendustest rakenduste poes.

Näiteks lõunaajal kohvi rüübates ei hakkaks ma tavaliselt telefonile vastama. Nutikellaga jäid käed vabaks ning kõnele sai vastatud. Vastata saaks ilmselt ka tavalise Bluetoothi käed-vabad kõrvaseadmega, aga vabal ajal ei kannaks ma hea meelega üht jupatsit kõrvas.

Kell tundub käel loomulik, on alati olemas ja lähedal. Üheks Apple’i kella trumbiks on kolmandate osapoolte rakenduste tugi. Juba praegu on saada mitmeid rakendusi, mis kella kasutamisel lisaväärtust pakuvad. Kindlasti laieneb see valik veelgi.

Seda, kas Apple oma nutikellaga revolutsiooni teeb, näitab meile lähitulevik.

Tegemist on vahva lisaga iPhone’i telefonile, mis annab juurde lisavõimalusi telefoni juhtimiseks ja tervisenäitajate ning liikumisharjumiste jälgimiseks. Nii kummaline, kui see ka pole, harjub nutikella kasutamisega ruttu ära.

Apple’i kella kasutamine lisab argipäeva toimetustesse mängulisust ja ilu. Lisaks annab võimaluse olla ühenduses nutimaailmaga, ilma et peaks hoidma pidevalt telefoni näpus.

Ajal, mil iPhone’i telefonid on meil juba tänavapildis igapäevaseks muutunud, annab Apple Watch vahelduseks võimaluse hallist massist eristuda.

 

ehk Välk usub, et kui ta oleks digitaalne, siis oleks ta nende sõnade kirjutamise ajaga juba arvatavasti paar tiiru mööda informatsiooni kiirteed ümber Maa kihutanud. «Vaadaksin digimaailmast meie käegakatsutavat analoogasjade maailma ja otsiksin neid siduskohti, kuidas võtta mõlemast maailmast maksimumi,» seletab ta ja julgustab: «Avades ukse digimaailma, lood uusi võimalusi.» Avatavate digivõimaluste uste taga peituvat kasulikkust võib hea vaistu korral tajuda mehe sõnul koheselt, kuid selle mõistmiseks võib kuluda ka aastaid. «Nii või teisiti, ajaga tasub kaasas käia. Ja mis võiks olla selleks parem, kui jagada kogetud uusi kogemusi Digitarga lugejatega.» Tema tutvumine digiajastuiga ei alanud üldsegi lihtsalt, kuid oli asjade igati loogiline käik, usub ta ise tagasi vaadates. «Aasta siis oli 2000, kui läbi loetud Windowsi kasutusjuhendi nurka viskasin. Juba peatselt ostsin poest hinnaliste kroonide eest tol ajal interneti ühenduse loomiseks vajalikke Atlase kaarte. See interneti kasutamise aeg oli ju loetud. Teinekord sai internetti ühenduva modemi karjeid padjaga summutatud, sest õhtusel ajal oli maja vaikne. Seda, et aeglane internetiühendus katkes, tuli ühe õhtu jooksul ikka vahest rohkem kui üks korda ette. Püsiühendused tulid hiljem – ka praegu meie mõistes «aeglane» internet on tolle aja kiirustega võrreldes ilmselt kümneid kordi parem.» Hea meelega kirjutab ta neist asjadest, millest digimaailmas meile igapäevaselt kasu on. «Nii leian uutest asjadest kirjutades pea alati midagi uut ja põnevat, mida ka mul endal tulevikus hea teada on.»

Kommentaarid