Kui sa tegeled ekstreemspordiga, siis pole see artikkel suure tõenäosusega sinu jaoks. Sellepärast, et ilmselt oled sa GoPro kaameratega juba varem kokku puutunud ning tead väga hästi, mida need endast kujutavad. Tõenäoliselt isegi paremini kui mina. Seega pole mul sulle vist midagi öelda. Küll aga on see jutt siin mõeldud neile, kes on GoPro’d ja teisi n-ö seikluskaameraid pidanud vaid trikiratturite, purjelaudurite ja muude ekstreemsporti harrastavate tegelaste atribuudiks. Tegelikult pole see üldse nii ning GoPro sobib ka täiesti tavaliste inimeste ja sündmuste filmimiseks.

Paljud võivad nüüd küsida, miks siis üldse osta eraldi kaamerat, kui ka telefonid pildistavad ja filmivad täiesti normaalse kvaliteediga. Mingi piirini on neil õigus ning GoPro Hero 5 pole kindlasti sellisele inimesele, kes aeg-ajalt oma telefoniga mõne pildi teeb või aastavahetuse tulevärki filmib.

GoPro HERO5 on väike nagu tikutops, aga erakordselt võimekas. Foto: Telia.ee
GoPro Hero 5 on väike nagu tikutops, aga erakordselt võimekas. Foto: Telia.ee

GoPro kaamerad on alati olnud inimestele, kes pühenduvad video- ja fotograafiale pisut enam. Neile, kellele meeldib jäädvustada oma (ja teiste) argipäeva, reise, koosviibimisi või mida iganes. Neile, kes tahavad oma kaamera abil midagi luua. Ning mõistagi neile, kes pole nii rikkad, et osta odavat kraami.

Aga räägime nüüd kaamerast endast.

Väheütlev välimus, veekindel korpus

Oma väljanägemiselt on GoPro Hero 5 suhteliselt ilmetu hallikasmust kastike, hästi kompaktne ja vaid pisut suurem omaaegsest tikutopsist. Seda eeskätt oma paksuselt. Materjal on käe all mõnus kummine, mis ei lase ka märgudes sellel libedaks muutuda. Kuna asjakohane GoPro mudel on veekindel, siis on kõik võimalikud pordid kaetud nutikate klappidega, mille avamine minult õige pisut nuputamist nõudis. Klappide alt leiab nii mini-HDMI- ja USB-C-pordid kui ka aku- ja mikroSD mälukaardipesad.

Kaamera välispind on sedavõrd väheütlev, et kui just oma vaimseid võimeid proovile ei taheta panna, siis tasub kindlasti alustada manuaali lugemisega. Ainus selgelt nupulik nupp asub kaamera peal ning esmapilgul võib seda pidada sisselülitusnupuks, kuid tegu on siiski kaamera päästikuga.

[customvideo url=”https://youtu.be/K4-jOAkJSCk” width=”680″ height=”” align=”center”]

Kaameral on kaks ekraani – üks pisem objektiivi kõrval ning teine täiemõõduline ja puutetundlik tagaküljel.

Tarkvara

Tarkvara on tegelikult see, mis teeb selle väikese, aga võimeka kaamera tõeliselt suureks. Kusjuures tarkvara ei asu mitte kaameras endas, vaid kasutaja telefonis või lauaarvutis.

Arvestades sellega, kui pisike on tegelikult kaamera enda n-ö suurem ekraan, on tegelikult peaaegu et ainuvõimalik või vähemalt normaalne juhtida GoPro’d oma telefoni kaudu.

Põhimõtteliselt on pilt kaamera tagaekraanil igati jälgitav, kuid telefoni ekraan on kaadri tabamiseks ja detailide märkamiseks märksa mugavam. Nagu öeldud, on tarkvara saadaval nii nutiseadmetele (Android ja iOS) kui ka arvutile. Nutiseadmetele on koguni kaks rakendust – üks kaamera juhtimiseks ning teine filmimaterjali monteerimiseks.

Arvutisse on GoPro tarkvara samuti praktiliselt sunduslik, sest näiteks minu lauaarvuti ei võtnud kaamerat enne seda üldse jutule ehk ei fikseerinud üldse ühendatud kaamerat. Pärast tarkvara installeerimist läks kõik edasi kui lepase reega.

Tarkvara tervikuna on visuaalselt kaunis, intuitiivne ning viimistletud. Kaamera ja telefoni paaritamine võib esimesel korral olla veidi intrigeeriv, kuid hiljem käib see juba sujuvalt ning seadmed leiavad teineteist praktiliselt ise üles.

[customvideo url=”https://youtu.be/5gQ8xji_vcc” width=”680″ height=”” align=”center”]

Kasutamine ehk miks on GoPro Hero 5 parem sinu nutiseadme kaamerast

Lõpuks oleme jõudnud põhiliseni ehk siis selleni, miks tasub filmimisel eelistada GoPro Hero 5 kaamerat oma nutitelefonile.

 1. GoPro Hero 5 (edaspidi GPH5) on kompaktne. Öeldakse, et parim kaamera on see, mis on alati sinuga ning pisike GoPro mahub absoluutselt igale poole, kasvõi peopessa.
 2. GPH5 on märkamatu. Filmitavad võivad muutuda ärevaks, kui näevad endale sihitud telefoni. GPH5-ga filmides võid olla filmitava poole kasvõi seljaga, hoides kaamerat praktiliselt märkamatult peos.
 3. GPH5 on veekindel, mis muudab selle asendamatuks näiteks rannas või vee all. Või näiteks filmides last vannitades teda hoopis vee alt.
 4. GPH5 on vastupidav, tema valmistamisel on arvestatud ekstreemsportlastega, mis tähendab, et kaamera talub kergemini mistahes lööke ja kukkumisi kui ükski nutitelefon.
 5. GPH5 jaoks on ilmselt rohkem lisavarustust kui ühegi teise kaamera jaoks maailmas. OK, igatahes on seda väga-väga palju.
 6. GPH5 reageerib häälkäsklustele. Isiklikele kogemustele toetudes võin öelda, et kaamera saab minu inglise keelest paremini aru kui minu iPhone 6S Plusi virtuaalassistent Siri. Igaks juhuks tegin küll üpris valju häält, kuid asi funkas. See tähendab, et pärast kaamera paikasättimist ei pea filmimise alustamiseks isegi nutitelefoni kasutama, vaid piisab kasutaja häälest.
 7. Tänu oma kompaktsusele ning lisavarustusele võimaldab GPH5 sul filmida maailma hoopis uute nurkade alt, mitte ainult oma rinna või kõhu kõrguselt, nagu see juhtub tavaliselt nutitelefoniga. Võid selle kinnitada endlikepi või lihtsalt mõne ridva külge ja pääseda nii ligi kohtadele, kuhu sa muidu filmima ei ulatu. Tegelikult võib GPH5-e kinnitada praktiliselt kõikjale.
 8. GPH5 võimaldab sul vaadata maailma näiteks läbi oma lemmiklooma (soovitavalt koer või kass, mitte madu või Madagaskari prussakas) silmade, kui kinnitad kaamera spetsiaalsete rakmetega looma kaelarihma külge. See võimalus avab uued perspektiivid näiteks jahimeestele, aga ka lihtsalt uudishimulikel on põnev jälgida oma lemmiku teekonda.
 9. GPH5 salvestab pildistamisel eriti kvaliteetseid RAW-faile, mida suudavad esialgu vaid mõned üksikud nutitelefonid.
 10. GPH5 on valminud spetsiaalses kaamera-, mitte telefonifirmas. Tegu on juba viienda põlvkonna seadmega, mis tähendab, et hulgaliselt varasemate põlvkondade vigu ja möödalaskmisi on parandatud ning asendatud innovaatiliste lisavõimalustega.
 11. Kõike ülaltoodut arvestades vabastab GPH5 sinu loovuse paremini mistahes nutiseadme kaamerast. Võib-olla isegi paremini kui tavaline videokaamera, seda tänu oma seiklushimule ja vastupidavusele.
GoPro Hero5 paneb loovuse tööle - võid kaamera kinnitada kasvõi koera selga ja näha maailma nii, nagu su lemmikloom näeb. Foto: Telia.ee
GoPro Hero 5 paneb loovuse tööle: võid kaamera kinnitada kasvõi koera selga ja näha maailma nii, nagu su lemmikloom näeb. Foto: Telia.ee

Kokkuvõte: see kaamera motiveerib katsetama

GoPro Hero 5 kaamera on ebatavaline ja teistmoodi kaamera kui enamus meist igapäevaselt harjunud on. Oma välimuse poolest võib ta poeriiulil praktiliselt märkamatuks jääda. Ometi muudavad kaamera eriliseks selle ülimalt kompaktses korpuses peituvad üllatavad võimalused.

See ei ole kaamera tavalistele ja igavatele inimestele. GoPro Hero 5 jaoks võib tavalisest koduvideost jääda väheks, see kaamera kutsub katsetama ja proovima, asju uutmoodi tegema. Vaatama enda ümber uute ja huvitavate nurkade alt. Mine tea, ehk seesama “tavaline” inimene avastabki enda jaoks GoPro Hero 5 abil midagi päris uut. Maailma, mille olemasolust tal varem aimugi ei olnud.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."

Kommentaarid