10 Windows'i ja arvutiga seotud küsimust ning vastust


ArvutiArvutid on meie elu lahutamatu osa. Paraku pole arvutid kunagi täiesti töökindlad ning suuremaid või väiksemaid vigu tuleb ikka ette. Liiati võib mõne arvuti puhul kohata veidraid iseärasusi. Täna vaatamegi, millised neist vigadest ja iseärasustest eriti levinud on ja mis nende taga tegelikult peitub.

Tuleb tõdeda, et põhiliselt esitatakse küsimusi Windows’i operatsioonisüsteemi kohta. Seega on järgnev artikkel suunatud peaasjalikult Windows 7 ja ka Windows XP ja Vista kasutajatele. Arvestades nende operatsioonisüsteemide kasutajate üüratut hulka, on see ka loomulik.

Miks koos arvuti käivitamisega nii palju tarkvara käima läheb?
tarkvara1.jpgIga tarkvaratootja soovib, et tema tarkvara kõige enam kasutataks. Samal ajal nõuavad mitmed programmid oma tööks taustal käivitamist. Just sellel põhjusel peetakse nimekirja programmidest, mida koos operatsioonisüsteemiga käivitataks

Parimaks võimaluseks see nimekiri üle vaadata ning eemaldada sealt üleliigselt käivituvad programmid on kasutada MSConfig süsteemiseadeid: ava start menüü, kirjuta otsingukasti msconfig ja klõpsa avanenud aknas Startup vahekaardile.

Seal on linnukesega kuvatud kõik programmid, mis arvuti käivitamisel tööle pannakse. Olgu öeldud, et kindlasti ei tohiks neid kõiki hoolimatult välja lülitada. Tarkvara, mille tegevus pole sulle teada, võiks pigem koos arvutiga käivituda.

Miks mu arvuti krõbisevat häält teeb?
hdd1.jpgSee on pea alati halb uudis, mille puhul oleks targem koheselt tegutsema hakata. Krõbisevat häält tekitab elektrimootor, mis käitab kas arvuti ventilaatorit või kõvaketast. Paremal juhul tekitavad krõbinat ventilaatori labad, mis on hakanud kusagile vastu käima. Kuid tavaliselt viitab krõbisev hääl komponendi eluea lõpule ning arvutit ootab kas ülekuumenemine (kõrbemine) või kõvaketta surm (ja andmete kadu).

Seega esimene asi, mida tuleks teha – varunda oma failid. Digitark on selles vallas kirjutanud erinevaid artikleid: “Online back-up ehk failide varundamine Internetti?“, “Kuidas arvutis olevaid andmeid varundada?” ja “8 nippi arvuti kiiruse parandamiseks ja kõvaketta kontrollimiseks“.

Varundamisega lõpetanud, tuleks kindlaks määrata krõbisemise allikas. Kui hääl tuleb ventilaatorist ja ühtegi nähtavat takistust ei ole, tuleb see välja vahetada. Kui heli tuleb kõvakettast, tuleb samuti võtta ette uue andmekandja soetamine. Kui sul arvuti komponentide vahetamisega kogemused puuduvad, pöördu abi saamiseks endale sobiva tehniku poole.

Miks tuleb koos Windowsiga kaasa sedavõrd palju tarkvara?
Tegelikult ei anna Microsoft Windows’iga eriti midagi kaasa. Viimaste kohtulahingute otsustega ei tohi Microsoft isegi oma Internet Explorer’i brauserit vaikimisi kasutusele võtta. Lisatarkvara on sinu arvutisse jõudnud edasimüüjate kaudu, kes püüavad sel moel lisaboonuseid teenida.

Digitark on tarkvara eemaldamisest kirjutanud artiklis:Kuidas oma arvutist programme efektiivselt eemaldada?

Miks Windows automaatselt taaskäivitub ja kas selle vastu on võimalik midagi ette võtta?
reset.jpgWindows on alati olnud kurikuulus oma üllatustaaskäivitustega. Tavaliselt on tegemist uuenduste installeerimisel tekkinud vajadusega arvuti taaskäivitada. Kuigi enamasti antakse sellest lihtsalt teavitusega märku, võtavad mõned väga olulised uuendused ohjad peaaegu täiesti enda kätte – kui kasutaja mõne aja jooksul ei reageeri, tehakse taaskäivitus.

Õnneks saab (ning teinekord lausa peab) selliseid olukordi väga lihtsalt vältida. Selleks mine Windows Update kausta ning vasakus menüüs on valik Change Settings. Avanenud valikutest “Download updates but let me choose whether to install them” ilma sinu loata arvutit ei taaskäivita. Ent kindlasti tuleb siis ka ise uuendustel silm peal hoida.

Kas “Safely Remove Your Device” kasutamine on oluline?
usb.jpgKuigi me teeme seda väga harva, siis tegelikult on see väga oluline. Windows ja USB-ga ühendatud kettaseade (mälupulk, kõvaketas jmt) ja suhtlevad omavahel ka siis, kui ühtegi kasutajapoolset käsku selleks pole tulnud. See võib toimuda suhteliselt suvalisel ajahetkel ning üldiselt pole seda võimalik kuskilt vaadata. Kui selle suhtluse ajal ühenduse katkeb, võib mõni fail (halvemal juhul ka terve kettaseade) rikneda.

Kui seade ohutult eemaldada, lõpetab Windows kõik pooleliolevad toimingud ning annab seejärel märku ohutust eemaldamisest. Sellega kindlustad, et seadmele salvestadud failid sinna ka jäävad.

Kuhu kadus Prügikast?
kast.jpgPrügikast on kustutatud failide viimane peatuspaik. Seda on hea kasutada juhul, kui pole päris kindel oma kustutussoovis. Tavaliselt oleme harjunud selle kausta leidmisega Töölaualt. Ent teinekord võib erinevatel põhjustel Prügikasti ikoon Töölaualt kaduda.

Et seda tagasi saada, talita järgnevalt: Ava start menüü, trüki otsingukasti desktop icons ning vali Show or hide common icons on desktop. Avanenud aknas tuleb nüüd teha linnuke Recycle Bin valiku ees. Samast saab Töölauale tuua ka teisi otseteesid.

Mida teevad Sticky Keys ja kuidas neid kasutada?
Ilmselt on mingil hetkel meilt kõigilt küsitud Sticky Keys funktsiooni aktiveerimist. See peidab endas klahvikombinatsioonide kasutamise kergemaks tegemist ning teade kuvatakse pärast viis korda Shift-klahvi vajutamist.

Teatavasti saab Windows’is (enamlevinud neist toimivad ka teistel op-süsteemidel) kasutada väga mitmeid ja erinevaid kiirklahvikombinatsioone. Ctrl-C, Ctrl-V, Ctrl-N jne. Sticky Key’si eesmärk on seega väga lihtne: klahvikombinatsiooni vajutamiseks ei tule neid vajutada samal ajal, vaid piisab ka mistahes klahvi (Ctrl, Shift, Windows) vajutamisest ja seejärel sobiva tähe vajutamist. Nii saab näiteks suurtähe moodustada, kui vajutada Shift ja täht-klahvi eraldi.

Mis on QuickTime, kust see minu arvutisse sai ja mida sellega tehakse?
qt.pngQuickTime on Apple multimeedia kuvamise tarkvara. See on võimeline kuvama pilte, mängima heli ja videot ning hoolitseb nii mõnegi multimeedia korrektse esitamise eest.

Tavaliselt installeeritakse QuickTime arvutisse koos iTunes’iga, mis on viimase kohustuslik osa. Kui sa aga iTunes’i ei kasuta ega ole ka Apple seadmete kasutaja, võid selle tarkvara oma arvutist täiesti südamerahuga eemaldada.

Miks on igas pildifailide kaustas Thumbs.db nimeline fail?
Antud faili võib kohata Windows XP kaustades, kus on mitmeid pilte. Nimelt tuli antud operatsioonisüsteemiga kaasa võimalus piltide pisieelvaadete kuvamiseks kausta sees. Kord pilte pisivaadetena kuvades salvestas XP vajalikud andmed Thumbs.db nimelisse faili. Sama kausta uuesti külastades loetakse pisivaadete info failist välja ning vaadete kuvamine muutus kordades kiiremaks.

Miks arvuti käivitades piiksub?
bios.jpgSee piiksumine on pärit arvuti kõige primitiivsemast osast – BIOS’ist (Basic InputOutput System – baasvahetussüsteem). Tegemist on programmiga, mille ülesandeks on arvuti komponentide suhtluse tagamine. Piiksumine seejuures ei ole alati kohustuslik, ent selle kaudu edastab antud programmijupp arvuti kohta elulisi teateid.

Olenevalt Bios’i valmistanud tootjast erinevaid ka piiksude tähendused. Üldiselt on siiski tegemist IT-spetsialistidele mõeldud võimalusega, mis annab võimaluse mittetöötava arvuti probleemi täpsemaks uurimiseks.

Antud artikkel on kirjutatud tuginedes PCWorld.com artiklile: “The Greatest PC Mysteries–Solved!

Kirjutan väga erinevatel teemadel, peamiselt programmidest (nii arvutitele kui telefonidele), tarkvaramaailma uudistest ning internetiteenustest. Kõige olulisemaks pean kirjutamisel lihtsust ja ülevaatlikkust, et teksti oleks mõnus lugeda.

Kommentaarid