10 turvanippi Android-telefonidele

#Android #Turvalisus
6 min lugemine

Vaenlane ei maga. Tegelikult on nende inimeste hulk, kes sooviksid ligipääsu sinu telefonis peituvale infole, hirmuäratavalt suur. Ning kahjuks on Android-telefonid märksa kergemini haavatavad, kui näiteks iOS-iga telefonid ehk siis iPhone’id. Põhjuseid selleks on mitmeid, kuid selles loos püüame me pakkuda vahendeid, mis muudavad ka Android-telefoni märgatavalt turvalisemaks.

 

Kasuta paroolihaldajat

 

Nõrk parool võib kaasa tuua korvamatut moraalset või rahalist kahju, kui selle abil võetakse üle sinu sotsiaalmeedia konto või ligipääs mõnele olulisele veebiteenusele. Arvestades aga nendesamade veebiteenuste rohkust, on inimesel pigem kalduvus kasutada kõikide veebisaitide jaoks ühte ja sama parooli. Pahatihti veel lihtsavõitu parooli. Tegelikult pole aga abi, kui parool on ka keeruline, sest üsna sagedased on juhud, kui häkkerid ühe või teise veebiteenuse kasutajate meiliaadressid ja paroolid enda valdusse saavad. Ning võib üsna kindlad olla, et nad proovivad neidsamu kasutajanimesid ja paroole ka veebisaitidel, mille kasutamisest võib neile märksa suurem kasu tulla. Paroolihaldajad on sellised rakendused, mis praktiliselt nullivad selle võimaluse. Need rakendused pakuvad igale veebilehele ekstraturvalisi paroole, peavad need paroolid meeles ning lisaks pakuvad ka võimalust parooli automaatseks sisestamiseks, kui peaksite soovima ligipääsu konkreetse veebilehe sisule. Paroolihaldureid on saadaval nii tasulisi kui ka tasuta versioone. Valiku tegemisel tasub tutvuda, milliseid funktsioone pakuvad tasulised variandid ning kui vajalikud need kasutajale oleksid. Populaarsemateks paroolihalduriteks on Lastpass (kuutasuga), 1Password, Dashlane ja Enpass. Paroolihaldureid on Google Plays saadaval väga palju, kuid ka siin tasub siiski eelistada juba populaarsemaid ja paremaid arvustusi pälvinuid, sest väiksemad ja tundmatud paroolihaldurid ei pruugi olla lihtsalt sama usaldusväärsed.

Kui aga mingil põhjusel on paroolihalduri kasutamine välistatud, siis soovitan kasutada erinevatel saitidel ühe parooli erinevaid modifikatsioone, et vähem oma mälu koormata. Kui näiteks Google’i konto jaoks on parool iharkihar6969, siis Facebooki oma võiks olla näiteks iharkihar 6970 jne jne.

 

Püüa vältida rakendusi väljaspool Google Playd

 

Kuigi aeg-ajalt avastatakse isegi Google Play veebipoest pahatahtlikke rakendusi, mis telefoni omaniku järele nuhkima kipuvad või isegi millekski hullemaks võimelised on, siis väljaspool turvalise poe piire on olukord veelgi anarhilisem ja ohtlikum. Siin tuleb kindlasti eelnevalt, st enne rakenduse telefoni tõmbamist hoolega guugeldada ja uurida, kas rakenduse kasutamine on ikka turvaline või mitte. Vähimagi ohumärgi või kahtluse korral on soovitav kõnealusest rakendusest loobuda ning otsida sellele turvalisemaid alternatiive.

 

Ära kasuta telefoni jaoks lihtsat PIN-i

 

Lisaks internetile võivad pahasoovijad saada telefonile ka füüsilise ligipääsu, mis paneb proovile telefoni PIN-koodi tugevuse. Uskumatult palju inimesi kasutab oma telefoni avamiseks selliseid primitiivseid paroole nagu 0000, 1111 või 1234. Selline lapselik parool tähendab faktiliselt oma hinnaliste ja delikaatsete isikuandmete usaldamist võhivõõraste käsutusse. Sama kehtib ka liiga lihtsate avamiskujundite puhul – kogenud varganägu proovib esmajoones just neid. Parimateks ekraaniavajateks tuleb pidada sõrmejälje- ja näotuvastust, kuid ka nende puhul on oluline korraliku PIN-koodi olemasolu.

 

Ära saada hinnalist infot üle avaliku WiFi

 

Avalikud ja tasuta WiFi võrgud on vaieldamatu hüve, kuid nende kasutamisel tasub olla ettevaatlik. Sellises võrgus on häkkeritel lihtne tungida telefoni või tahvlisse nii, et kasutaja sellest ise arugi ei saa. See aga muudab kogu sisestava info kurikaeltele kättesaadavaks. Avalikus võrgus on soovitav külastada vaid selliseid veebilehti, mille aadress algab täheühendiga “https”, sest need on turvalised. Mitte mingil juhul ei tohiks aga edastada pangainfot või erinevaid paroole.

 

Proovi kasutada VPN-i

 

VPN ehk virtual privat network (virtuaalne privaatne võrgustik) lisab veebikasutusele ekstra kaitsekihi, luues krüpteeritud ühenduse telefoni ja VPN serveri vahel. See võib tunduda väga tehnilisena, kuid ajakohased kasutajaliidesed muudavad selle võimaluse kasutamise kergemaks ka vähevilunud kasutajal. Lisaks turvalisusele võimaldab VPN vaadata näiteks kodumaiseid telesaateid ka välismaal (ja vastupidi – vaadata välismaiseid telesaateid kodumaal). Parimateks VPN-teenuste pakkujateks on Tunnelbear, NordVPN ja ExpressVPN.

 

Kontrolli telefoni turvauuendusi

 

Androidi operatsioonisüsteemi uuendused ja värskendused toovad tihtipeale kaasa uusi ja põnevaid lisavõimalusi, kuid turvavärskendused hoiavad telefoni ka kaitstuna. Turvauuenduste olemasolu saab kontrollida telefoni sätetest, turvalisusele mõeldud alajaotuse alt.

 

Uuenda telefoni rakendusi

 

Lisaks operatsioonisüsteemi uuendustele tuleb kindlasti silmas pidada ka rakenduste uuendusi. Aeg-ajalt ongi uuendused mõeldud just turvaaukude lappimiseks ning nende kahe silma vahele jätmine pole kuigi taibukas. Alati on olemas ka võimalus panna rakendused ennast automaatselt uuendama.

 

Kasuta kaheastmelist tuvastamist

 

Suur osa meie virtuaalsest identiteedist on tänapäeval seotud Google’i kontoga. Ligipääs sellele on paljudele kurjategijatele esimeseks sammuks inimese digitaalse identiteedi ülevõtmisel. Kaheastmelise tuvastamise puhul aga ei piisa sinu kasutajanimest ja paroolist, vaid Google saadab kahtlase sisselogimiskatse korral teate ja sisselogimiskoodi ka kasutaja telefonile. Nii saab telefoni kasutaja vabalt sisse logida näiteks mõnes välismaa hotellis, kuid võõraste reeglina piiritagused sissetungikatsed jäävad tulemusteta.

 

Aktiveeri telefoni distantsilt lukustamine ja tühjendamine

 

Juhul kui telefon on kadunud või varastatud, siis on asendamatuks abiliseks Find My Phone funktsioon, mis lubab interneti kaudu telefoni asukohta määrata, helisignaali anda, telefoni lukustada ja/või täielikult sinu andmetest tühjendada. Telefoni see tagasi tuua ei pruugi, küll aga päästab kasutaja digitaalse identiteedi pahatahtlike kasutajate käest.

 

Ettevaatust linkidega

 

Tihti saabuvad telefoni veebilingid, olgu siis Facebook Messengeri, SMS-i või Skype’iga. Kui sellega ei kaasne või sellele ei eelne tuttava saatja poolt mingeid kommentaare, siis kindlasti küsi neid, enne kui lingile klikid. Kui kommentaare pole, siis ei maksa mingil juhul linki aktiveerida. Samuti tasub kindlasti täiesti tähelepanuta jätta lingid, mida saadavad sulle tundmatud inimesed või ettevõtted. Vähemalt mitte enne, kui oled nende usaldusväärsuses kindel.

Juhul, kui sul, hea lugeja, on veel mingeid meetmeid, kuidas Android-telefoni turvalisemaks muuta, siis ära kõhkle, vaid jaga neid allpool asuvas kommentaariumis. Lööme sulide ja pahatahtjate rünnakud ühisel jõul tagasi!

 

 

 

 

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."