Jätkates Digitarga kasutamist oled teadlik küpsiste kasutamisest.

Uut arvutit valides on lihtne eksida lõputusse protsessorite, graafikakaartide, megahertside ja gigabaitide rägastikku. Et sinu järgmine arvutiost võimalikult hõlpsaks teha, jagame arvutid operatsioonisüsteemi järgi jämedalt kaheks – Windows ja Mac (Apple). Täna vaatame üle 10 põhjust, miks sinu järgmine (rüpe-)raal võiks olla toodetud Apple’i valvsa pilgu all ning järgmisel korral vaatame, miks valik võiks langeda hoopis Windows arvutile.

 

Lihtsam osta

 

Windows operatsioonisüsteemiga arvuteid on müügil tuhandeid – valida saab kümnete tootjate ning tohutute spetsifikatsioonivariantide vahel. Microsoft pakub ainult tarkvara, kuid “kesta” ehk riistvara selle ümber toodavad kümned ja kümned tootjad alustades Asus`est ning lõpetades Lenovo`ga.

Apple toodab see-eest ise nii tarkvara kui riistvara, mistõttu on valik kümnetes kui mitte sadades kordades väiksem (loe lihtsam). Ülaltoodu illustreerimiseks on hea avada mõni e-pood ning arvuteid filtreerida ainult tarkvara alusel – Apple’i arvuteid saame kokku 7 ning Windows operatsioonisüsteemiga arvuteid lausa 73.

 

Lihtsam kasutada

 

Võttes arvesse, et esimesed arvutid Eestis olid varaste Windows operatsioonisüsteemidega (Windows 95 ja varasemad) ning suur enamus on arvutit tööle pannes harjunud nägema tuttavat aknaraami ning kuulma tuttavat kõlli, ei pruugi kasutamise lihtsus esimese hooga pärale jõuda. Sellegi poolest olen kindel, et enamikule meenuvad ka lõputud kaustad töölaual, keerukad tarkvarauuendused, mis ilma igasuguse põhjuseta ei lae lõpuni, terve hulk rakendusi, mida sa kunagi ei kasuta ja mille olemasolu põhjust sa ei tea.

Kuna Apple teeb lisaks riistvarale ka tarkvara, ei leia Apple’i arvutitest enamasti rakendusi, mis täidavad ühte ja sama ülesannet, arvuti seadistused on koondatud ühte kohta, tarkvarauuenduste allalaadimiseks piisab enamasti 1-2 nupuvajutusest ning otsitava faili, pildi, video jms leiab kiirelt üles kasutades kogu arvutit hõlmavat ja ülinutikat otsingut Spotlight.

 

Apple’i ökosüsteem

 

Kui kasutad praegu iPhone’i, iPad’i, Apple Watch’i või mõnda muud Apple’i seadet, oled tõenäoliselt juba praegu seotud Apple’i ökosüsteemiga. Sinu isikut tõendav “dokument” Apple’i maailmas on Apple ID, mis kõik seadmed ühte süsteemi seob. See tähendab seda, et kui paned meeldetuletusi või märkmeid endale oma iPhone’is, näed sama infot ka oma Macbook’is, iPad’is ja teistes seadmetes.

 

Nii on lihtne järge pidada:

  • kõikidel oma fotodel, mille oled kunagi telefoni või tahvliga teinud;
  • sõnumitel, mida oled sõpradega saatnud;
  • kõikidel märkmetel ja meeldetuletustel, mis on sünkroniseeritud ja kui telefonis jääb näiteks uudise lugemine pooleli, saad seda hõlpsasti edasi lugeda oma arvutis või tahvlis;
  • kõikidel ostetud filmidel, muusikal ehk kui rendid tahvlisse filmi, saad seda vaadata ka telefonis või läbi Apple TV hoopis teleris.

 

Hea tasuta tarkvara out of the box

 

Apple’i arvutites on juba ostes eelinstalleeritud üsna võimekaid programme, millega võid vabalt luua muusikat (Garage Band), töödelda videoid (iMovie), rääkimata kontoritarkvarast (Pages, Numbers, Keynote), mis Windows’i puhul on enamasti tasuline (Office 365).

 

Tarkvarauuendused on tasuta ja lihtsalt allalaetavad

 

Suuri tarkvarauuendusi annab Apple välja ühel korral aastas (enamasti sügisel) ning need on alati tasuta. See tähendab, et ükskõik millise op. süsteemiga arvuti sa ostad, hiljemalt sügisel saad selle uuendatud. Kõik värskendused jõuavad arvutile kohe kui Apple need saadavaks teeb ehk puudub vahemees riistvaratootja näol ( Asus, Lenovo jne), kes uuendust võiks kinni hoida.

 

Parim puutepaneel ehk sülearvuti “hiir”

 

On väga vähe tootjaid, kelle arvutite puutepaneel oleks ligilähedanegi Apple’i arvutitele. Apple’i trackpad on puudutustele ülimalt tundlik, väga vastupidav ja töökindel ning võimaldab salvestada erinevatele viibetele, puudutustele ja vajutustele reageerivaid käsklusi. See on üks sellistest asjadest, mille olemasolust ei tunne puudust enne kui seda pole proovitud, misjärel selleta enam elada ei saa.

 

Pikas perspektiivis soodsamad

 

Kuigi Apple’i arvutid on ostes kallimad, ei tähenda see, et need oleksid Windows arvutitest kokkuvõttes kallimad. Kogukulu õigeks arvutamiseks tuleks arvesse võtta näiteks arvuti jääkväärtust 3 aastat pärast ostmist, mis Windows arvuti puhul võib tihti olla nullilähedane, kuid Mac’i puhul isegi kuni 50% ostuväärtusest (1000 € ostuhinnaga Mac’i ei ole keeruline 3 aasta pärast müüa 400-500 €-ga).

Lisaks tasub arvesse võtta ka arvuti eluiga, sest soodsam Windows arvuti võib paar-kolme aastaga jääda märkimisväärselt aeglaseks, samas sarnaste näitajatega Mac töötab mõistliku kiirusega veel paar järgmistki aastat.

 

Enamikel Mac’idel on väga head ekraanid

Enamus Mac’e on suurepäraste ekraanidega, mis on ka üks põhjus, miks suur osa disainereid ja videotöötlejaid teevad tööd just Macbook’idega. Kuigi ka paljudel Windows arvutitel on väga head ekraanid (vahest paremadki), siis taaskord taandub kõik valiku keerukusele, sest hea ekraaniga Windows arvuti leidmiseks tuleb oluliselt rohkem vaeva näha.

 

Apple’i arvutid on stiilsed ja hea disainiga

 

Plastmassist korpuse ja nagisevate osadega Mac’i ei leia. Kõik arvutid on toodetud kvaliteetsest alumiiniumist, on kätte võttes tugevad ning kõiki klahve ja nuppe on mõnus vajutada. Kõik Apple’i arvutid on stiilsed, hea disainiga ning näevad alati head välja.

 

Vähem pahavara

 

Kuigi enam ei saa väita, et Mac’i kasutajatest lähevad viirused ja pahavara täielikult mööda, on see oluliselt suurem mure Windows kasutajatele. Siin mängib suurt rolli ka ülaltoodud punkt tarkvaravärskenduste kohta ehk kui Apple avastab arvutis turvariski, saabub uuendus selle parandamiseks oluliselt kiiremini kui Microsofti ja arvutitootjate vahelised hammasrattad jahvatavad.

Olenemata sellest, et Mac’ide hinnad võivad esmapilgul hingetuks lüüa, tasub meelde jätta, et Apple’i arvutid kipuvad vastu pidada kauem, nende jääkväärtus pärast paariaastast kasutamist on kordades suurem ning operaatorid teevad oma klientidele tihti suurepäraseid pakkumisi, et ostuhinda vähendada või pikema perioodi peale ära jaotada.

Kui ülaltoodu sind uue Macbook’i või iMac’i ostmiseks ei veennud, siis järgmisel korral vaatame üle 10 põhjust miks just Windows arvutit Mac’ile eelistada.

ehk digitaavi sai oma hüüdnime täiesti juhuslikult. "Kuid see sobib mulle," on ta sellega nüüdseks juba harjunud. "Kõik digitehnoloogiaga seonduv peab olema lihtsasti arusaadav, mugav kasutada ning märkamatult minu igapäevaelusse sobituma," räägib Digitaavi. "Telefon, sülearvuti ning Google-kalender on minu igapäevased abimehed ja assistendid, milleta ma oma elu enam ette ei kujuta. Kohtumised, trennid, puhkused – kõik on kirjas kalendris, mis omakorda on kõikide seadmete vahel sünkroniseeritud." Digimaailmaga sai DIgitaavi põgusalt tuttavaks juba ligi 15 aastat tagasi kooli arvutitunnis oma esimest e-posti kontot luues. "Suurem huvi tekkis aga esimese nutitelefoniga, milleks oli HTC Wildfire, mis oma tehnilistelt näitajatelt kuigi võimekas telefon ei olnud, sest näiteks Instagram seal tööle ei hakanudki," meenutab Digitaavi, nägu muigel. Paljudele kõlab sõna “digi” Digitaavi sõnul hirmutava ning halvaendelisena. "Minu eesmärk on tuua inimesed, kes võib-olla seni selle maailmaga kokku puutunud ei ole, lähemale teenustele, tehnoloogiatele ning vidinatele, millest neile igapäevaelus kasu tõuseks." Digitaavi kirjutab uudiseid teemadel, mis talle endale huvi pakuvad. "Üritan seda teha keeles, mis on arusaadav kõigile."

Kommentaarid

Tutvun toodetega
Lugesid loo läbi, võta nüüd hetk ja sirvi seotud tooteid või pane kinni ja naudi surfamist edasi