Nutitelefonid on muutunud peamisteks vahenditeks online-maailmaga suhtlemiseks ning telefoni kaotus võib tähendada palju rohkemat kui lihtsalt telefoninumbrite kaotamist.

Kui oma võimekaid nutitelefone hooletult kasutada, võib see peaaegu iga meie liigutuse kõigile nägemiseks üles laadida.

Screen Shot 2015-12-07 at 23.18.45

Ära salvesta kõiki kasutajatunnuseid ja paroole telefoni

Paljud kasutajad salvestavad lihtsama sisselogimise huvides oma kasutajatunnused ja paroolid, mõtlemata, et kui telefon peaks kaduma, siis lisaks kadunud telefoninumbritele näeb leidja ka kogu Facebooki, Instagrami jms sisu. Kui telefonis on seadistatud ka meilikonto, võib leidja paroolide muutmise teel lihtsa vaevaga kogu omaniku online-identiteedi röövida.

Ekraan lukku

lock-screen-androidKõige elementaarsem, mida kasutaja enda turvalisuse tagamiseks teha saab, on lisada telefonile ekraanilukk, milleks võib olla nii muster, sõna kui ka kood. Kõige turvalisem on ekraan lukustada tähtede ja numbrite kombinatsiooniga, seejärel numbrilise PIN- koodiga ning viimaks mustriga, kuna mustril on kombeks telefoni määrdunud ekraanilt välja paista. Lisaks ekraanilukule on soovitavav  muuta ka mobiilioperaatori SIM-kaardi PIN-kood, mis võib olla ainsaks kaitseks välismaiste petuskeemide vastu, millega varastatud telefonist kätte saadud kaardiga eritasulistele numbritele helistades numbri omanikele üüratuid arveid vormistatakse.

Lukusta rakendused

Sellist võimalust pakuvad näiteks erinevad pilveteenusepakkujad nagu Dropbox ja OneDrive ning telefoni sõbrale ulatades ei pea muretsema, et ta temale mitte mõeldud failidele “kogemata” ligi pääseb.

Screenshot_2014-06-17-17-15-56

Kontroll rakenduste üle

Uusi rakendusi telefoni laadides tuleks alati üle vaadata, millistele funktsioonidele konkreetne rakendus ligipääsu soovib. Kui taskulambi nime kandev rakendus soovib ligipääsu nii sinu asukohale, fotodele kui ka kontaktidele, mille kasutamiseks sa loogilist seletust välja mõelda ei suuda, tuleks selle rakenduse installimisest loobuda ning valida mõni teine. Android-telefonide puhul ei saa eraldi keelata konkreetsete rakenduste juurdepääsulubasid, kuid iOS-seade võimaldab iga rakenduse puhul eraldi määrata, millistele funktsioonidele rakendus ligi pääseb. Lisainfo saamiseks tasub vaadata ka rakendusele antud hinnangut ning kommentaare.

Kõik rakendused ei ole turvalised rakendused.

Turvaline võrk

Avalikke wifi-punkte tuleks tähtsamate toimingute tegemiseks vältida, kuna samas võrgus olevad potentsiaalselt pahatahtlikud kasutajad võivad ühises wifivõrgus suhteliselt lihtsa vaevaga jälgida seal toimuvat võrguliiklust (nagu kasutajatunnused ja paroolid). Kasuta võimalusel alati parooliga kaitstud kodust wifit või mobiilset internetti.

Viirusetõrje

Erinevad viirusetõrjeprogrammid nagu näiteks avast! või AVG jälgivad reaalajas sinu seadet ning annavad kõigest kahtlasest aegsasti teada. Nii näiteks võib viirusetõrjeprogramm avastada tasulisi sõnumeid saatva või muul viisil kahtlaselt käituva rakenduse enne, kui see jõuab olulist kahju tekitada.

Erinevad kasutajad

Kui ühist nutiseadet kasutavad erinevad pereliikmed, siis turvalisuse tõstmiseks tuleks kõigile teha erinevad kasutajad. Android-seadmetes alates tarkvaraversioonist 4.1 on selline võimalus olemas rakenduses seaded ja sektsioonis kasutajad. Nii hoiad liigsest prügist korras ka oma rakenduste loetelu ning vanemate parkimise- ja uudisterakendused ei kao laste tõmmatud mängude vahele ära. iOS-seadmetel mitme kasutajakonto loomise võimalus kahjuks puudub.

Varukoopia

Võimalusel tee regulaarseid koopiaid oma seadmest arvutisse või välisele kõvakettale. Erinevatel tootjatel on selle jaoks erinevad programmid (Sony PC Suite, Samsung Kies / Smart Switch, iTunes jne) ning väga suure osa andmetest saab jaotada ka erinevate pilveteenuste vahel (kontaktid Gmaili või Outlooki, fotod Dropboxi jne). Nii ei ole emotsionaalne kaotus nii suur ning enamiku informatsioonist saab taastada uude seadmesse või arvutisse.

Leia kaotatud seade

Kõikidesse nutiseadmetesse on sisseehitatud positsioneerimise süsteem ehk GPS. Selle abil on võimalik telefoni leida ka siis, kui puudub igasugune aimdus, kuhu see jääda võis. iOS-seadmetel on selleks funktsioon Find My iPhone (eeldab Apple ID olemasolu), millele pääseb ligi veebilehelt www.icloud.com ning Android-seadmel Android Device Manager, millele pääseb ligi veebilehelt www.google.com/android/devicemanager (eeldab, et seadmes on Gmaili konto). Kui oled seadme ära kaotanud oma kodus, siis saab samadelt veebilehtedelt seadmesse saata helisignaale, mis peaksid diivanipatjade vahele vajunud nutiseadme kiiresti leitavaks muutma.

Screen Shot 2015-12-07 at 23.38.33

Distantsilt kustutamine

Kui on juhtunud halvim ning telefon on sattunud pahatahtlikesse võõrastesse kätesse, siis on võimalik kogu sisu kustutada ka telefoni puutumata. Selleks saab kasutada eelmises punktis olevaid veebilehekülgi, mis võimaldavad kadunud seadme panna lukku, ekraanile kuvada informatsiooni omaniku kohta (telefoninumber, kuhu leidmisel helistada) ning kui kõik see ebaõnnestub, siis  kustutada kogu seadmes olev sisu. Lisaks eelmises punktis kirjeldatud operatsioonisüsteemi pakutavale on võimalik kasutada ka rakendusi nagu Prey. Prey võimaldab varastatud seadme internetti ühendumisel jälgida, mis lehekülgi varas sellega kasutab, seadet positsioneerida, lukustada ja kustutada. Lisaks kõigele eelnevale saab Prey kaudu vargast ka pilti teha, kasutades selleks esimest kaamerat ning seda nii, et varas sellest ise aru ei saa.

Enda turvalisuse eest peame hoolt kandma eelkõige meie ise ning loodetavasti on ülaltoodu selles abiks. Hea nutiseadme kasutaja! Kui selles loos on kajastamata jäänud infot, siis kirjuta sellest kommentaaridesse ning jagame omavahel vastastikku kasulikke nõuandeid.

ehk digitaavi sai oma hüüdnime täiesti juhuslikult. "Kuid see sobib mulle," on ta sellega nüüdseks juba harjunud. "Kõik digitehnoloogiaga seonduv peab olema lihtsasti arusaadav, mugav kasutada ning märkamatult minu igapäevaelusse sobituma," räägib Digitaavi. "Telefon, sülearvuti ning Google-kalender on minu igapäevased abimehed ja assistendid, milleta ma oma elu enam ette ei kujuta. Kohtumised, trennid, puhkused – kõik on kirjas kalendris, mis omakorda on kõikide seadmete vahel sünkroniseeritud." Digimaailmaga sai DIgitaavi põgusalt tuttavaks juba ligi 15 aastat tagasi kooli arvutitunnis oma esimest e-posti kontot luues. "Suurem huvi tekkis aga esimese nutitelefoniga, milleks oli HTC Wildfire, mis oma tehnilistelt näitajatelt kuigi võimekas telefon ei olnud, sest näiteks Instagram seal tööle ei hakanudki," meenutab Digitaavi, nägu muigel. Paljudele kõlab sõna “digi” Digitaavi sõnul hirmutava ning halvaendelisena. "Minu eesmärk on tuua inimesed, kes võib-olla seni selle maailmaga kokku puutunud ei ole, lähemale teenustele, tehnoloogiatele ning vidinatele, millest neile igapäevaelus kasu tõuseks." Digitaavi kirjutab uudiseid teemadel, mis talle endale huvi pakuvad. "Üritan seda teha keeles, mis on arusaadav kõigile."

Kommentaarid