10 nõuannet edukaks videokõneks

#kaugtöö #videokõne
3 min lugemine

Videokõned on saanud praeguse aja vältimatuteks töövahenditeks paljudele, aidates kaugtööd tegevate ja kodukontorites toimetavate töötajate vahel kontakti hoida. Erinevate andmete järgi tehakse vähemalt 80 protsenti kõnedest koos videoga, mitte ainult häälkõnedena. Seega vaatame üle, kuidas osaleda ja korraldada hästi õnnestunud videokohtumist.

 

Lülita mikrofon välja

Esimene reegel on lülitada enda mikrofon välja, kui just parasjagu ei räägi. Enamus mikrofone püüavad kinni ka vaiksemad helid nagu näiteks klaviatuuriklõbina, köhatused või naabrite juures toimuvad remonditööd. Mikrofoni kostuvad kõrvalised helid võivad teisi segada ja tõmmata soovimatut tähelepanu.

 

Ole õigel ajal kohal

See võiks olla muidugi iseenesestmõistetav iga kohtumise puhul, kuid videokohtumise puhul on hilinemine eriti silmatorkav. Silmside on videokõnede puhul eriti oluline, et hoida ühist fookust ja hilinemine tekitab paratamatult ebavajalikku müra ja segab kõnelejat.

 

Veendu, et programm töötab korralikult

Keegi ei taha tehniliste probleemide tõttu videokohtumisele hilineda. Enne olulist kohtumist võib programmi ettevõtte sees katsetada ja teha see endale selgeks.

 

Vali õige riist- ja tarkvara ning piisav ühendus

Mõlemad on olulised. Kuigi enamik tänapäevaseid arvuteid saavad videokõnede jooksutamisega hästi hakkama, siis videokõne võib “hakkima” hakata ka kehva internetiühenduse puhul. Ka piisavalt kiire ühenduse puhul võib probleem olla kehvas wifi levikus või katkestustes, mis võivad teha vidoekõnest piinarikka ja kohmaka kogemuse.

 

Riietu sobivalt

See muidugi sõltub kohtumise iseloomust, kuid tasub lähtuda printsiibist, mille järgi valida riietus vastavalt sellele, milline kohtumine aset leiab. Riietu nii nagu sa riietuksid vastaval kohtumisel päris elus.

 

Tõsta või langeta videosilma

Meil kõigil on olnud videokõnesid, kus on näha mõne osaleja ninasõõrmetesse või kus nad on küljega kaamera poole. Kaamera kõrgus tasub reguleerida silmade kõrguse järgi.

 

Vali õige valgus

Alustada tasub valgusest, sest see määrab muuhulgas ka selle, kuhu töölaud tõsta. Mida rohkem naturaalset valgust, seda parem – nii et tõmba üles rulood, lükka akende eest kardinad ja lase niipalju loomulikku valgust tuppa, kui praegusel pimedal ajal võimalik. Kuid pea meeles, et aknast tulev valgus ei tohiks paista selja tagant, vaid peaks langema otse näole või mitte rohkem kui 45-kraadise nurga alt.

 

Proovi vaadata kaamerasse

See võib olla alguses ebamugav, kuid vaadates kaamerasilma, jääb teistele mulje silmkontaktist. Kuigi loomulikum võib tunduda vaadata teiste videopilte, siis see võib tunduda teistele, et tegeled millegi muuga ja pole keskendunud. Harjuta kaamerasse vaatamist kuni see muutub mugavaks.

 

Ole kohal

Kohtumise ajal ära vaata e-kirju või koosta PowerPointi esitlust. Uuringud näitavad, et ainult 3 protsenti inimestest suudab efektiivselt rööprähelda. Lisaks mõjub see teistele osalejatele ebaviisakalt.

Ilmselt meil kõigil on seljataga halbu videokohtumisi, kuid nende nõuannete abil saavad neist paremad.