Foto: unsplash.com

Reisides lastega on motoks see, et kui NAd on rõõmsad, on seda ka vanemad. Reisimine on mõnus ja lastega reisimine on neid arendav ning kasvatav tegevus. Selleks, et nii vanematel kui ka lastel oleks reisil hea, põnev ja meeldejääv, tuleb läbi mõelda: kuhu minna, mida kaasa võtta, mida kohapeal teha.

ETTEVALMISTUSED REISIKS

Kui reisid koos lastega, on igati hea mõte neid ka planeerimisse kaasata. Foto: Foto: unsplash.com
Kui reisid koos lastega, on igati hea mõte neid ka planeerimisse kaasata. Foto: unsplash.com

Sihtkoha valimine: munakivid, kärud, basseinid ja muu

Kui reisile lähed, mõtle läbi, millisel maastikul käima pead. Kui su laps on alles kärus, siis kuidas teda kaasas kanda – kas kärust piisab või on midagi kompaktsemat ja mugavamat, näiteks spetsiaalne seljakott või kandelina. Kui broneerid majutust, vali koht, kus on ka lastel tegevust – näiteks võiks ööbimispaigas olla bassein või lastenurk. Lase ka lastel uurida, kuhu reisile minnakse, teha kodutööd ja õppida kohaliku toidu, kultuuri ja elu kohta. Vaadake temaatilisi filme või lugege raamatuid.

Paku noorele võimalus reisi planeerida

Anna noorele võimalus otsida välja reisi sihtkohtasid, vaatamisväärsusi ja muid põnevaid tegevusi. Kontrollige üle, et plaanid on võimalikud ning võimalusel viige ka noore plaanid ellu. Peale selle, et nii õpib noor infot koguma ja planeerima, oled sa ka kindel, et tal on reisil tore, sest ise ta need tegevused välja pakkus.

Plaanige mitmekülgseid tegevusi ja arvestage kõigiga, ei tasu tormata iga vaatamisväärsuse juurde, kui see väsitab ja muutub üksluiseks. Pigem vähem ja kvaliteetselt! Head äpid sihtkohtade väljamõtlemiseks on TripAdvisor, Like a Local, Swarm. Loe lähemalt sellest, milliseid äppe reisi ettevalmistamiseks kasutada.

Pakkige laste kotid koos

Andke lastele võimalus läbi mõelda, mida kaasa võtta. Selgita ilmastiku erinevusi, arvestage, kui palju riideid reisi jooksul kulub, mõelge, mida veel lisaks riietele kaasa võtta. Kui laps oma koti täiesti ise pakiks, satuks sinna ilmselt palju asju, mis on “igaks juhuks” kaasa võetud, kuid tegelikult pole reisile kogu mängusauruste kollektsiooni kaasa võtta vaja. Pakkige koos, sest nii õpib laps planeerima, aga sulle jääb võimalus üle kontrollida, et kaasa ei võetaks midagi ülearust.

LENNUKIS

Lastega lendamine vajab ettevalmistust. Foto: Kui reisid koos lastega, on igati hea mõte neid ka planeerimisse kaasata. Foto: Foto: unsplash.com
Lastega lendamine vajab ettevalmistust. Foto: unsplash.com

Täida tahvelarvuti harivate mängudega lennureisi ajaks 

Kui lend on õhtul, püüa päev täita aktiivsete tegevusega, et laps saaks ennast energiast tühjaks joosta ning magaks võimalikult pika aja lennureisist. Enne lennujaama jõudmist selgita lapsele, miks turvakontrolle läbitakse ja kuidas see välja näeb. Siis ei ole lapse ehmatus suur ja olukord ei paista hirmus.

Kui oled lennukisse jõudnud ja lapsel hakkab igav ning ta muutub närviliseks, veetke aega koos mänge mängides või joonistades – selleks on palju äppe ning sa ei pea kaasa vedama rasvakriite, mis pidevalt kukuvad istmete vahele ja kaovad ära. Google Play ja iTunes’i mängude sektsioonis on palju valikuid, tõmba need kindlasti enne reisi alla ja veendu, et mänge saab mängida ka ilma internetiühenduseta.

Kõrvatropid kaasreisijatele

Ühel mu sõbra sõbral on kolmikud. Kui ta nendega lendama peab, jagab ta kõigile lähedalistujatele kõrvatroppe ja selgitavaid kirju. See on väga hea lähenemine keerulisele olukorrale. Lastele tasub selgitada, miks nende kõrvad rõhu muutusega valutama hakkavad, õhku tõusmise ja maandumise ajal närige nätsu ja jooge vett. Kuni laps ei roni võõraste istmete peale ega togi jalgadega eesistuja tooli ega tee midagi muud sellist, on enamik kaasreisijaid mõistlikud ja saavad aru, kui lapsel tuju veidi paha on.

REISI AJAL

Jäädvusta reisimuljeid nii sõnas kui pildis. Foto: Lastega lendamine vajab ettevalmistust. Foto: Kui reisid koos lastega, on igati hea mõte neid ka planeerimisse kaasata. Foto: Foto: unsplash.com
Jäädvusta reisimuljeid nii sõnas kui ka pildis. Foto: unsplash.com

Jäädvustage elu kaameraga

Anna lapsele võimalus uut tundmatut keskkonda läbi kaamera jäädvustada. Kui lapsel on kaamera, saab ta leida üles detaile, mis talle meeldivad, pöörata tähelepanu ennast ümbritsevale ja seda jäädvustada. Kaamera võib olla nii telefonis, tahvelarvutis kui ka päris kaamera kujul. Igal juhul on pildistamine lõbus ja hariv tegevus, mis nõuab keskendumist. Tulemused võivad olla väga lahedad, laste detailide märkamine on hoopis teistsugune ning silmakõrguse erinevuse tõttu on lahe näha maailma madalama nurga all.

Pidage reisipäevikut

Mõelge õhtuti koos läbi, mis oli päevas meeldejäävat ning pange see kirja. Tehke videoid ja fotosid ning lisage neile kirjeldusi. Niimoodi saab laps läbi mõelda, mis talle sellel päeval kõige rohkem meeldis, panna sõnadesse oma kogemuse. Reisi jooksul võib osta lapsele ka väikese märkmiku, mida saab kasutada reisipäevikuna, aga see on ka tore suveniir ja mälestus.

ENDA, LASTE JA TEHNIKA TURVALISUS

Kindlusta, et lapsed on leitavad ja kättesaadavad, kasuta nutikaid abivahendeid. Foto: unsplash.com
Kindlusta, et lapsed on leitavad ja kättesaadavad, kasuta nutikaid abivahendeid. Foto: unsplash.com

M.ELUga tead rahulikult, kus laps on

Kui tahad anda lapsele vabadust iseseisvalt seigelda, kasuta M.ELU rakendust veendumaks selles, et su laps on õiges kohas õigeaegselt. M.ELU äpiga saab teada pereliikmete asukohta ja ka kolme viimast liikumist personaalselt seadistatud alade suhtes. Selleks ei pea muide reisil olema: rakendusega saad veenduda, et laps on turvaliselt koju, kooli ja trenni jõudnud igapäevaselt.

Pane reisi ajaks lapse taskusse paber enda kontaktidega

Kui lähed väga rahvarohkesse kohta, näiteks lõbustusparki või festivalile, võib juhtuda, et laps kaob rahva sisse ära. Selleks puhuks pane lapsele taskusse kaasa paber koos enda kontaktandmetega, soovitavalt kohalikus ja inglise keeles. Selgita lapsele, et kui peaks juhtuma, et ta ei leia sind üles, siis mida ta selle paberiga tegema peab ja kuidas käituma.

Kaitse tehnikat ümbristega

Loogiline on, et lapsele ei tasu pildistamiseks telefoni kätte anda, kui sa pole kindel, et see jääb terveks. Isegi siis, kui see maha kukub. Loomulikult tuleb lapsele selgitada, et tehnikaga peab olema ettevaatlik ja hoolas, kuid aeg-ajalt võib ikkagi juhtuda, et tehnika lipsab käest ära! Pane oma tahvlile ja telefonile ümber ka tugev kaitsev ümbris.

Loodetavasti on nendest soovitustest kasu, et pere ja lastega reisimine mõnusam ning sujuvam oleks.

ehk Piksel, "sest mulle väga pakub huvi just foto-illustreerimise ja muu sellisega seonduv digitehnoloogia", selgitab ta ise. "Ükskõik, mida sa leida tahad, selleks on kindlasti app olemas!" julgustab Piksel otsima ja leidma: "Oota, kohe googledan seda". "Micro-USB kaableid ei ole kunagi liiga palju!" soovitab ta ja ütleb, et hea telefonikaamera igapäevasteks ootamatuteks pildistamisteks on talle hädavajalik kaaslane. "Adobe Creative Cloud ilusate asjade tegemiseks; Wikipedia maailma tundmaõppimiseks ja ennast lugema unustamiseks," loetleb ta kasulikke diginippe. Piksli digiolevik algas esimeste arvutimängudega DOS-süsteemi ja diskettidega kuue aastaselt ja läks tõsisemaks 2000ndate keskpaigas esimese peegelkaamera ja Photoshopiga. "Tehnoloogia on elu lihtsamaks ja huvitavamaks tegemiseks väga hea, kui tead, mida, kuidas ja mis hetkel kasutada."

Kommentaarid