10 fotopanka tasuta fotode jaoks

#foto pank #fotod
3 min lugemine

Tänapäeval tegeleb suur hulk inimesi sisuloomega, tihti sellest endale ise aru andmata. Olgu siis tegu oma näoraamatu postitustega, blogiga või mõne teise sotsiaalmeedia alaliigiga – kõik see käib sisuloome alla ning ka siin kehtivad koopiakaitse (copyright) seadused ja nõuded.

 

Lisades oma postitusele või näiteks Facebookis pandud jõulutervitusele internetist leitud armsa kassipildi või kutsuvideo võib inimene minna seadusega pahuksisse ise seda teadmata. Veel hullem, kui internetist allatõmmatud pilti kasutatakse omakasupüüdlikel eesmärkidel ehk siis oma toote või teenuse müügiks. Sellisel juhul võib pildi reaalne autor esitada pildi kasutajale kopsaka kahjunõude. Selliste probleemide vältimiseks on parem kasutada pildipankasid, kus professionaalsed pildistajad on oma fotod või videod pannud välja avalikuks ja tasuta kasutamiseks, sealjuures ka kommertseesmärkidel. Allpool pakume välja kümme suurimat ja populaarsemat pildipanka, mille piltide kasutamisel pole vaja kulutusi teha. Et mõned alltoodutest pole aga 100% tasuta piltide jaoks, siis tasuks enne iga foto kasutamist tutvuda selle kasutustingimustega.

 

Unsplash

Üks suuremaid ja tuntumaid fotopanku tasuta piltide jaoks, unsplash.com pakub üle 500 000 kõrge resolutsiooniga foto.

 

Stocksnap

Stocksnapi pildivalikut uuendatakse iganädalaselt. Pildivalik on mugavalt kategooriate järgi liigitatud.

 

Pexels

See pildipank pexels.com on ainult 6 aastat vana, kuid võib kiidelda asjatundja poolt käsitsi valitud piltidega, mida on sadu tuhandeid. Pilte alla tõmmates saab mugavalt valida pildi suurust.

 

Life of Pix

Lifeofpix.com pakub laia valikut unikaalseid kõrgekvaliteedilisi pilte, mida teistelt saitidelt ei leia.

 

Life of Vids

Kui fotode asemel on vaja videoklippe või loop’e, siis tasub vaadata lifeofvids.com, mis nagu nimigi ütleb on eeskätt pühendunud liikuvatele piltidele.

 

Burst

Burst on loodud spetsiaalselt väikeettevõtjatele, et aidata neide turundustegevuses ja kommunikatsioonis. Valida on nii kõrge kui madala resolutsiooniga piltide vahel, sõltuvalt, kas pilte on vaja trükiste jaoks või ainult internetis kasutamiseks.

 

Freerange

Tasuta pildipank freerangestock.com pakub lisaks paljudele unikaalsetele fotodele ka arvukalt graafikat ja illustratsioone.

 

Kaboompics

Kaboompics.com võib olla vähemtuntud kui kõik eelloetletud veebilehed. Fotopank paistab silma oma hea otsingusüsteemiga, kus võib valida isegi värvide järgi, et leida oma projekti jaoks just sobiva tonaalsusega fotosid.

 

Flickr

Flickr.com’i näol on tegu maailma suurima fotoportaaliga, kuid paljud inimesed ei tea, et ka sealt võib leida tasuta pilte (mida on umbes 3 miljonit), kui neid õigest kohast otsida. Peale oma kontole sisselogimist tuleb ülemiselt stardiribalt alajaotusest “Explore” valida omakorda alajaotus “Commons”. Ometi tasub ka sealt pilte valides hoolikalt tutvuda kasutustingimustega, sest osa pilte on siiski tasulised.

 

Wikimedia Commons

Wikimedia Commons’ist leiab lisaks piltidele ka videosid ja helitaustu, kuid siingi tasub hoolikalt tutvuda iga pildi veebilehe alumises paremas nurgas asuvate kasutustingimustega.

 

Pixabay

Pixabay’l on üks suuremaid kogusid kõrge kvaliteediga fotodest, mis kõik on mõeldud tasuta kasutamiseks. Seal on saadaval ka suur valik HD-kvaliteediga videoid. Allalaadimisel saab mugavalt valida piltide suurust.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."