Helistamine ei ole enam ammu telefoni peamine funktsioon ning on muutunud pigem üheks paljude seast. Enamik küll kasutab telefoni veel esmajoones helistamiseks, kuid meie taskus olevad õhukesed arvutid on tegelikult palju enamaks võimelised. Järgnevalt toon välja 10 asja, mida sa oma nutitelefonist ehk enne ei teadnud.

Laseb muuta Androidi välimust

NL3D-MAIN
Next Launcher 3D. Foto: landoftechnology.com

Peaaegu kõik telefonitootjad lisavad originaalsele Androidile oma täiustusi, et teiste hulgast välja paista, kuid vaatamata ka nende parimatele püüdlustele ei ole võimalik kõigile meeldida ning tihti on tootjapoolne Android täis rakendusi, mida enamus meist kunagi kasutama ei hakka.

“Puhast Androidi leiab ainult Google’i Nexuse telefonides.

Õnneks on selle vastu lahendus ning telefonitootjad ei ole ainsad, kes saavad Androidile oma täiustusi lisada. Google Play pood on täis launcher‘eid, mis asendavad tehasetarkvara ning annavad sulle võimaluse ise valida, millist väljanägemist sa oma telefonile tahad. Ühena huvitavatest launcher’itest võib välja tuua näiteks Next Launcher 3D, mis muudab ikoonid telefoni töölaual kolmemõõtmeliseks. Arvestama peaks kindlasti sellega, et kui kasutada telefoni tõesti ainult helistamiseks ning ei soovita lisavidinatega aega raisata, siis launcher’ite installimine ja seadistamine võib osutuda üpris tüütuks tegevuseks.

Töötab kaugjuhtimispuldina

LG Optimus Pro. Foto: blog.laptopmag.com
LG Optimus Pro. Foto: blog.laptopmag.com

Kui su telefonil on olemas infrapunasensor, siis teoorias saad oma telefoni kasutada mistahes infrapunakiirgust vastuvõtva seadme kaugjuhtimiseks. Selliste mudelite seas on ka praegu väga populaarne telefon Samsung Galaxy S6. Tavaliselt on selle jaoks mõeldud rakendus telefonis juba olemas ning selle programmeerimine televiisori või muusikakeskuse juhtimiseks on väga lihtne. Kui sinu telefonis siiski sellist rakendust olemas ei ole, saad selle alla laadida Google Play poest – üks enimkasutatuid on Peel Smart Remote.

Tuvastab laule

Shazam ning Soundhound on melomaanidele tõenäoliselt juba tuttavad nimed, kuid ka telefonitootjad ise on sarnased muusikatuvastustööriistad oma isiklikesse virtuaalsetesse abimeestesse sisse programmeerinud. Apple’i telefonide omanikud võivad loo nime küsida otse Sirilt, Androidi telefonide omanikud otse Google Nowlt ning Windowsi telefonide kasutajad, vajutades “Search Music” ikooni Cortanas.

Asendab mängukonsoole

Võimsaid telefone lasevad tootjad järjepanu välja nagu seeni peale vihma, kuid heaks mänguelamuseks ei piisa vaid suurest protsessorist. Selleks vajad ka suurt ekraani ning võib-olla isegi pulti, mis mängimise lihtsamaks muudab. Kui telefon on siiski väikese ekraaniga, siis osa Samsungi ning Sony telefone on võimalik MHL-kaabli abil ühendada televiisoriga, kuid sellegipoolest pead mängu mängimiseks kasutama kohati ebamugavat puuteekraani. Kui sul on näiteks Sony Xperia Z3+Sony Xperia Z3Sony Xperia Z3 Compact või Sony Xperia Z2, saad kasutada ka PS4 Remote Playd, millega saad konsoolimänge otse läbi telefoni mängida.

Toimib vaaderpassina

iOS kompass ja lood. Foto: madten.com
iOS kompass ja lood. Foto: madten.com

Telefoni sees olev kiirendusmõõtur ehk akseleromeeter suudab tuvastada telefoni asukoha ruumis. Seda kasutavad näiteks navigatsiooniprogrammid, et mõõta sinu kiirust, kuid selle sensori abil saame oma telefoni kasutada ka loodina. Kui kasutad iPhone’i, millel on vähemalt iOS 7 tarkvara, siis on see rakendus telefonis juba olemas. Selleks ava Compassi rakendus ning nipsa sõrmega vasakule. Edu koduste diivanite, köögilaudade ja koduloomade mõõtmisel!

Teeb tülikad tegevused sinu eest ära

Rakendus nimega IF suudab rakenduste ja telefoni erinevate funktsioonide vahel automaatseid ühendusi luua. Näiteks saad rakenduse “õpetada” automaatselt üles laadima Instagrami lisatavad fotod või saabunud SMS-id varundada Google Drive’i. Rakenduse allalaadimisel on osa funktsioone juba eelseadistatud, kuid saad neid alati ise juurde teha.

Räägib kõiki keeli

Isegi väga head võõrkeelteoskajad ei suuda alati kõige keerukamaid lauseid peast ette vuristada, kuid sinu telefon suudab rääkida peaaegu kõiki keeli. Telefon võib võõral maal reisides olla igati kasulik abimees nii lihtsamate kui ka keerukamate lausete ütlemiseks. Kui kasutad Androidi telefoni, siis küsi sõna või lause Google Nowlt ning saad vastuse nii heli- kui ka kirjapildis. Teiste platvormide telefonikasutajad saavad sarnase tõlketeenuse näiteks rakendusega iTranslate.

Oskab helinuppudega muusikapalu vahele jätta

Enamik meist ei kasuta enam muusika kuulamiseks eraldi muusikamängijat ning tüütu laulu vahelejätmine on taskupõhjas lebavast telefonist üpris tülikas. Selleks, et vältida telefoni taskust välja võtmist (eriti vihmase ilmaga, mis võib lõppeda veekahjustuse ja garantii lõpetamisega) on osa telefonide puhul võimalik järgmise lauluni liikumiseks kasutada ka telefoni helinuppe. Androidi telefonide puhul on abiks rakenduste poest allalaaditavad rakendused Pocket Skip Track või Change Track, mis helinuppudega laulude vahetamise võimalikuks teevad. Helinuppudega muusikapalade vahelejätmine ei ole siiski kahjuks võimalik tehasetarkvaraga iPhone’idel (vaata siit, kuidas selleks kasutada Apple’i originaalkõrvaklappe) ning Windowsi telefonidel.

Taastab kustutatud fotod

Recently deleted kaust. Foto: cydiaos.com
Recently deleted kaust. Foto: cydiaos.com

Alates iOS 8-st on iPhone’ide kasutajatel võimalus kustutatud fotod 30 päeva jooksul taastada. Selleks on piltide rakendusse loodud kaust Recently Deleted (hiljuti kustutatud), kuhu fotod kustutamise hetkest alates kukuvad ning 30 päeva möödumist ootama jäävad (tegelikult on internetist leitava tarkvaraga võimalik ka sealt kustutatud/kustunud fotod taastada, kuid selle otsimine jäägu juba lugeja teha).

Blokeerib tülikad helistajad

Vältimaks tüütuid reklaamipakkujaid, uuringufirmasid jms, suudab enamik nutitelefone sellised telefoninumbrid blokeerida. iPhone’id alates iOS8-st lubavad seda teha mitmel viisil, kuid kõige lihtsam neist on minna kõnelogisse, vajutada blokeeritava numbri taga olevat i-tähte ning seejärel “Block this caller”.

Androidi puhul võib numbri blokeerimine olla pisut keerukam ning oleneb suuresti sellest, millist mudelit kasutad. Htc One M9 puhul pead näppu numbri peal hoidma ning avanevast valikust valima numbri blokeerimise, kuid näiteks Samsung S6 puhul pead minema kõnede seadistusse, et luua nimekiri telefoninumbritest, mis tuleb blokeerida.

Windowsi telefonide puhul tuleb kõnede ja sõnumite filtreerimise valik eelnevalt telefoni seadistuste alt aktiveerida, misjärel saab telefoninumbri sellel näppu hoides blokeerida.

Kui mõtled nüüd nende uute teadmiste taustal uue nutitelefoni soetamise peale, siis vaata kindlasti põnevat võrdlust siit ja häid pakkumisi e-poest.

Allikas: 10 things you didn’t know your smartphone could do

ehk digitaavi sai oma hüüdnime täiesti juhuslikult. "Kuid see sobib mulle," on ta sellega nüüdseks juba harjunud. "Kõik digitehnoloogiaga seonduv peab olema lihtsasti arusaadav, mugav kasutada ning märkamatult minu igapäevaelusse sobituma," räägib Digitaavi. "Telefon, sülearvuti ning Google-kalender on minu igapäevased abimehed ja assistendid, milleta ma oma elu enam ette ei kujuta. Kohtumised, trennid, puhkused – kõik on kirjas kalendris, mis omakorda on kõikide seadmete vahel sünkroniseeritud." Digimaailmaga sai DIgitaavi põgusalt tuttavaks juba ligi 15 aastat tagasi kooli arvutitunnis oma esimest e-posti kontot luues. "Suurem huvi tekkis aga esimese nutitelefoniga, milleks oli HTC Wildfire, mis oma tehnilistelt näitajatelt kuigi võimekas telefon ei olnud, sest näiteks Instagram seal tööle ei hakanudki," meenutab Digitaavi, nägu muigel. Paljudele kõlab sõna “digi” Digitaavi sõnul hirmutava ning halvaendelisena. "Minu eesmärk on tuua inimesed, kes võib-olla seni selle maailmaga kokku puutunud ei ole, lähemale teenustele, tehnoloogiatele ning vidinatele, millest neile igapäevaelus kasu tõuseks." Digitaavi kirjutab uudiseid teemadel, mis talle endale huvi pakuvad. "Üritan seda teha keeles, mis on arusaadav kõigile."

Kommentaarid